SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Koniec Dodge'a Vipera! Pięć specjalnych wersj na pożegnanie supercara

Koniec Dodge'a Vipera! Pięć specjalnych wersj na pożegnanie supercara

22.06.2016, godz. 11:15
Dodge Viper
Dodge Viper foto: Dodge

Koncern FCA szykuje się do zakończenia produkcji hardcorowego Dodge'a Vipera. Ostatnie modele supersportowej żmii obchodzącej w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia, zjadą z taśmy montażowej w 2017 roku. Z tej okazji Dodge wypuści pięć bardzo jadowitych wersji specjalnych.

Z roku na rok ekologia odciska coraz większe piętno na motoryzacji. Do lamusa odchodzą wolnossące jednostki napędowe, silniki tracą kolejne cylindry, a kultowe modele są puszczane w niepamięć lub przechodzą radykalne rewolucje. Przed gorliwymi zwolennikami "zieleni" nie zdołał uchronić się Dodge Viper, napędzany wolnossącym benzyniakiem V10 o ogromnej pojemności 8.4-litra (moc 650 KM i 814 Nm).

Aby uczcić 25 lat historii Vipera, Dodge wprowadzi pięć limitowanych edycji słynnego supercaru. Klienci będą mogli składać zamówienia na te auta od piątku 24 czerwca.

Zobacz też: Dodge Viper ACR - tak ostrej żmii jeszcze nie było

Pierwszą wersją będzie Dodge Viper ACR 01:28 Edition. Nazwa ta została nadana na cześć rekordowego okrążenia na torze Laguna Seca (czas 1:28,65 min), który do dziś nie został pobity. Viper ACR będzie charakteryzował się czerwono-czarnym malowaniem z opcjonalnym pakietem aerodynamicznym, węglowo-ceramicznymi hamulcami oraz emblematami 01:28 Edition. Powstanie 28 egzemplarzy.

Kolejny samochód to Viper GTS-R Commemorative Edition ACR, który swoim biało-niebieskim malowanie składa hołd tradycyjnej wyścigowej kolorystyce Vipera GTS-R GT2 Championship Edition z 1998 roku. karoseria w białej perle z niebieskimi paskami dostała ekstremalny pakiet aerodynamiczny ACR z karbonowymi elementami, hamulce węglowo-ceramiczne, czerwone pasy bezpieczeństwa w kabinie oraz emblematy z nazwiskiem nabywcy. Dodge zaoferuje klientom 100 sztuk takich aut.

Następna propozycja również odnosi się historycznych żmij. Viper VoooDoo II Edition ACR jest wspomnieniem po Viperze w wersji VooDoo. Samochód ten powstał w 2010 roku w liczbie 31 egzemplarz i tak też będzie tym razem. Auto otrzymało aerodynamiczny kit ACR i równie wydajne hamulce jak poprzednie propozycje. Poza czarnym wyróżniającym lakierem, karoseria dostanie dyskretne czerwone lamówki.

Viper Snakeskin Edition GTC to tymczasem egzemplarz któremu nie pożałowano zielonej farby, mającej przypominać wężową skórę. Przez nadwozie przebiegają podwójne czarne pasy, a zakończenie klapy wieńczy tylko dyskretny spoiler. Auto zostało upodobnione do modelu Snakeskin ACR. Dodge zbuduje 25 takich samochodów.

Piątym modelem będzie Viper o nazwie Dodge Dealer Edition ACR. Samochód ten otrzyma biały lakier z pojedynczym pasem w niebieskim kolorze. Jak wskazuje nazwa, karoseria otrzyma aerodynamiczny pakiet ACR. Auto powstanie w ilości 33 egzemplarzy.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: