SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Koniec z superautami Gumpert, firma ogłosiła upadłość

Koniec z superautami Gumpert, firma ogłosiła upadłość

30.08.2013, godz. 15:18
Gumpert Apollo
foto:

Nastały niedobre czasy dla producentów oryginalnych supersamochodów z Niemiec. Nie ma już sportowej Artegi, niedawno bankructwo ogłosił Wiesmann wytwarzający szybkie ekskluzywne wozy, a teraz upadłość ogłosił Gumpert.

Firma Gumpert Sportwagenmanufaktur GmbH założona w 2005 roku, przez byłego szefa działu samochodów sportowych Audi – Rolanda Gumperta, nie wytrzymała na rynku nawet dziesięciu lat. Spółka tworząca pojazdy na indywidualne zamówienia klientów, od pewnego czasu borykała się z problemami finansowymi. Przez zadłużenie sięgające 1.7 mln euro, zwolniono ostatnich pracowników i ogłoszono upadłość.

>>> Niemiecki Wiesmann zbankrutował <<<

Do dorobku Gumperta należą dwa modele supersamochodów z potężnymi silnikami - Tornante oraz Apollo wytwarzany w kilku odmianach. Do napędu aut wykorzystywano motory V8 o pojemności 4.2-litra. Uzyskiwane moce w zależności od wariantów kształtowały się w granicach od 650 do 800 koni mechanicznych. Przykładowo wersja Apollo Sport o mocy 800 KM przyspieszał od 0 do 100 km/h w 2,9 sekundy, a prędkość maksymalna dochodziła do 365 km/h.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: