SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Lamborghini Centenario: rozjuszony włoski byk

Lamborghini Centenario: rozjuszony włoski byk

01.03.2016, godz. 11:58
Lamborghini Centenario
Lamborghini Centenario foto: Lamborghini

Rodzina supersamochodów marki Lamborghini powiększa się o kolejnego przerażającego byka na czterech kołach. Włoska nowość z Sant'Agata Bolognese to Lamborghini Centenario, szczycące się mocą 770 KM oraz przyspieszeniem do "setki" w czasie 2,8 sekundy.

Z okazji setnych urodzin Ferrucio Lamborghini (założyciela firmy, który zaczynał od budowy ciągników rolniczych), słynna włoska marka przedstawia swoje najnowsze dzieło. Model Centenario bazujący technicznie na Aventadorze, wygląda jednak całkiem inaczej za sprawą narysowanego od nowa agresywnego nadwozia. Inżynierowie przywiązali dużą wagę do tematu aerodynamiki, przez co na nadwoziu można doszukać się masy różnych spoilerów. Większość poszyć i paneli została wykonana z włókna węglowego, co wpłynęło na obniżenie masy własnej (waga wynosi 1520 kg).

Zobacz: Kompleksowy tuning: Mansory Lamborghini Carbonado Apertos

Centenario korzystające z zastosowanego w Aventadorze silnika 6.5 litra V12, jest potężniejsze od swojego dawcy. Auto zamiast mocy 700 KM generuje dokładnie 760 KM. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 2,8 s. Prędkość 300 km/h ze startu zatrzymanego pojawia się w czasie 23,5 s. Maksymalna szybkość do jakiej auto potrafi się rozpędzić dochodzi do 350 km/h. O odpowiednie zatrzymanie dbają zaawansowane hamulce. Z prędkości 100 km/h Centenario wyhamowuje na odcinku 30 metrów. Aby auto zatrzymać do zera z 300 km/h, potrzebny jest odcinek 290 m.

Lamborghini Centenario zostanie zbudowane w 40 egzemplarzach. Podobno wszystkie zostały już sprzedane.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: