SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Legendarny muscle car z napędem 4x4!

Legendarny muscle car z napędem 4x4!

09.12.2016, godz. 13:43
Dodge Challenger GT AWD
Dodge Challenger foto: Dodge

Dodge Challenger nie dorównuje w statystykach sprzedaży Chevroletowi Camaro czy liderowi segmentu, Fordowi Mustangowi. Dodge zdecydował się więc na wprowadzenie rozwiązania raczej niespotykanego w tej klasie samochodów...

Nowe egzemplarze Dodge’a Challengera będą mogły być wyposażone w napęd 4x4! Niestety, jest on dostępny wyłącznie z 3.5-litrowym silnikiem Pentastar V6 o mocy 310 koni mechanicznych (przy 6350 obr./min) i momencie obrotowym wynoszącym 363 niutonometrów (przy 4800 obr./min), choć 90% tej wartości jest dostępne niemal w całym zakresie obrotów.

Zobacz też: Ford Mustang w nowych wersjach!

Podobne rozwiązanie znalazło się już w równie muskularnym, lecz czterodrzwiowym modelu Charger. Moc trafia na tylną oś poprzez 8-biegowy automat produkcji ZF, ale gdy nastąpi utrata przyczepności, system szybko reaguje poprzez przerzucenie mocy na przednią oś dzięki sprzęgłu wielopłytkowemu.

Pod względem stylistyki trudno jest odróżnić wersję AWD od tylnonapędowych waria(n)tów. Challenger porusza się na 19-calowych felgach, na tylnej klapie znaleźć można mały spoiler, a w środku mamy fotele pokryte skórą Nappa.

Wprowadzenie systemu 4x4 do oferty Challengera nie zmieni zapewne układu sił na rynku, lecz stanowi ciekawą propozycję dla osób szukających auta sportowego z napędem na cztery koła.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: