SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Marka DATSUN wraca na rynek! Pierwszy model z nowej oferty w połowie 2013 roku

Marka DATSUN wraca na rynek! Pierwszy model z nowej oferty w połowie 2013 roku

11.02.2013, godz. 17:17
Datsun
foto:

Nissan w marcu ubiegłego roku zapowiedział powrót marki Datsun, która będzie firmowała nowoczesne produkty, głównie na rynkach o dużym potencjale wzrostu, takich jak Indie, Indonezja, czy Rosja. Teraz okazuje się, że informacja ta był jak najbardziej poważna, bo już w połowie bieżącego 2013 r. poznamy pierwszy wóz z nowej gamy modelowej reaktywowanej marki.

Początki Datsuna sięgają 1911 roku, kiedy to Masujiro Hashimoto założył firmę Kwaishinsha Works Motorcar Works, konstruującą samochody. W latach 1914-1926 fabryka wytwarzała pojazd osobowy DAT. W rozkręceniu interesu pomogli trzej inwestorzy: Kenjiro Den, Rokuro Aoyama i Meitaro Takeuchi, i to właśnie o pierwszych liter ich nazwisk wzięła się nazwa marki DAT. W roku 1926 Kwaishinsha i Jitsuyo Jidosha połączyli się w firmę o nazwie DAT Jidosha Seizo, a od roku 1932 na rynku zaczęły pojawiać się pierwsza auta o nazwie Datsun.

W 1933 roku Yoshisuke Aikawa kupił Datsuna i założył firmę Nissan Motor Co. Szybko powstały pierwsze zakłady produkcyjne w Jokohamie wytwarzające auta na masową skalę, i od tej pory Nissan zaczął sprzedawać swoje pojazdy pod znaną już na rynku nazwą DATSUN. W 1958 r. rozpoczyna się eksport aut Datsuna do USA. Czasy dynamicznego wzrostu rozpoczęły się od lat 70-tych i trwały do do początku lat 80. W 1981 r. postawiono na wycofanie marki Datsun, a japońska firma kontynuując globalną ekspansję zaczęła działać już jako Nissan.

Teraz Datsun ma powrócić na światowe rynki i zyskać popularność przede wszystkim w krajach o dużym potencjale wzrostu, ze względu na atrakcyjną stylistykę i przystępną cenę pojazdów. Prezentację pierwszego Datsuna z nowej oferty zaplanowano na połowę 2013 roku, a pierwsze pojazdy, jakie znajdą się w sprzedaży będą pochodziły z roku modelowego 2014.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: