SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Mazda CX-9 nowej generacji: debiut turbodoładowanego silnika SKYACTIV-G 2.5T

Mazda CX-9 nowej generacji: debiut turbodoładowanego silnika SKYACTIV-G 2.5T

19.11.2015, godz. 10:01
2017 Mazda CX-9
2017 Mazda CX-9 foto: Mazda

Mazda CX‑9 debiutuje w nowej odsłonie. Duży ekskluzywny SUV z przestronnym wnętrzem oraz miejscami dla siedmiu osób w trzech rzędach foteli, doczekał się kolejnej generacji. Poważna ewolucja dotknęła układ napędowy, bowiem w CX-9 debiutuje pierwsza turbodoładowana jednostka benzynowa z serii SKYACTIV-G.

Rodzinny SUV zaprojektowany przede wszystkim z myślą o rynku północnoamerykańskim, został zaprojektowany według najnowszej interpretacji nagradzanej koncepcji stylistycznej Mazdy "KODO-Dusza Ruchu". Podobnie jak w innych Mazdach, również w CX‑9 zastosowano technologię SKYACTIV.

SKYACTIV-G 2.5T z bezpośrednim wtryskiem paliwa to rozwinięty agregat wolnossący. Silnik zapewnia jeszcze lepsze liniowe przyspieszenie, zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów, a także charakteryzuje się znakomitą elastycznością. Motor ten jest obecnie najmocniejszym silnikiem w ofercie Mazdy. W wersji na rynek północnoamerykański rozwija moc 250 KM i 420 Nm.

Przeczytaj: TEST nowa Mazda 6 2.5 AT: japoński wzór sedana

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest opracowany przez Mazdę system Dynamic Pressure Turbo, czyli pierwsza na świecie turbosprężarka, w której maksymalizację wydajności turbiny osiąga się poprzez zmienną pulsację spalin w zależności od prędkości obrotowej silnika. System recyrkulacji spalin (EGR) pozwala na utrzymywanie idealnej proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej i dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu niezbędnego do spalenia paliwa, w szerokim zakresie obrotów silnika.

Nowa CX-9 otrzymała zaawansowany pakiet systemów bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE oraz inteligentny układ napędu na 4 koła, któremu producent nadał nazwę i-ACTIV AWD. Oczekuje się, że 80% sprzedaży CX‑9, prognozowanej na 50 000 egzemplarzy rocznie, będzie przypadało na Amerykę Północną. Sprzedaż rozpocznie się w Ameryce Północnej wiosną przyszłego roku. Na razie sprzedaż Mazdy CX-9 w Europie nie jest planowana.

WIDEO - taka jest nowa Mazda CX-9

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: