SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Mazda kończy pracę nad rewolucyjnym silnikiem!

Mazda kończy pracę nad rewolucyjnym silnikiem!

16.01.2017, godz. 11:39
Mazda 2, wersja wyposażenia SkyPASSION
Mazda 2, wersja wyposażenia SkyPASSION foto: Mazda

Japoński producent zamierza wprowadzić niemałe zamieszanie w kwestii układów napędowych i nie chodzi wcale o kontynuację linii silników Wankla. Nowa jednostka z rodziny SkyActiv ma nie tylko zapewniać rewelacyjne osiagi, ale i szokować spalaniem.

Zasada działania kolejnej generacji benzynowego motoru SkyActiv zaskakuje swoją prostotą. Zachowa on znaną już konstrukcję, ale znikną z niego... świecie zapłonowe. Mieszanka paliwo-powietrzna ma dokonywać samozapłonu, tak jak w dieslach. Technologia ukryje się pod nazwą HCCI. Takie rozwiązanie - jak twierdzą inżynierowie - przynosi same korzyści.

Zobacz też: Mazda 3 po (niewielkim) liftingu – pełny CENNIK

Mazda określa spalanie na poziomie 3 litrów benzyny na sto kilometrów. Producent potwierdza, że silnik nie będzie miał żadnych problemów ze spełnieniem przyszłych norm czystości spalin. Co więcej, jednostka trafi pod maskę kolejnej generacji Mazdy 3, której premiera zaplanowana jest na przyszły rok.

Mazda obecnie współpracuje też z Toyotą przy konstrukcji samochodów plug-in i elektrycznych. Nowych, ekologicznych pojazdów możemy spodziewać się pod w okolicach 2020 roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: