SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości McLaren P1: Hybrydowe hiperauto - ZDJĘCIA + WIDEO

McLaren P1: Hybrydowe hiperauto - ZDJĘCIA + WIDEO

11.03.2013, godz. 14:20
McLaren P1
foto: McLaren / EastNews

McLaren P1 to już nie koncepcyjna wizja, a prawdziwy hipersportowy samochód przeznaczony do wersji produkcyjnej. Pokazane w Genewie gotowe auto brytyjskiej marki, według konstruktorów jest najlepszym superpojazdem na świecie, co ma potwierdzić już niebawem pobicie rekordu okrążenia poniżej 7 minut, na północnej pętli toru Nurburgring.

McLaren P1 powstał na bazie modelu MP4-12C. Jego lekka konstrukcja opiera się na wykorzystaniu włókna węglowego oraz aluminium, co pozwoliło osiągnąć masę własną 1300 kg. O niskie opory powietrza dba specjalnie zaprojektowana aerodynamiczna sylwetka z karbonu wspierana armią spoilerów. O niesamowite osiągi zadbają rozwiązania przeniesione wprost z bolidów Formuły 1, z systemem KERS na czele.

Serce wozu to innowacyjna technologia łącząca silnik spalinowy z elektrycznym. Hybrydowy układ napędowy obejmuje umieszczony centralnie silnik V8 twin-turbo o pojemności 3,8 litra oraz silnik elektryczny. Motor spalinowy generuje 737 KM i 720 Nm, a elektryczny dokłada 179 KM i 260 Nm. Łączna moc zestawu to 916 KM i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dopełnieniem całości jest siedmiobiegowa, dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna przekazująca napęd na tylne koła.

>>> Ferrari LaFerrari - hiperwóz z Maranello zaprezentowany - WIDEO + ZDJĘCIA <<<

Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje poniżej 3 sekund, sprint od 0 do 200 km/h trwa 7 sekund, a prędkość 300 km/h jest osiągana po zaledwie 17 sekundach! Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 350 km/h. Silnik elektryczny pozwala na pokonanie nawet 20 km wyłącznie za pomocą energii, przy utrzymywaniu średniej prędkości 48 km/h.

Firma McLaren przewiduje zaledwie 375 sztuk tego wyjątkowego auta. Sprzedaż rozpocznie się jesienią 2013 roku. Ceny w Wielkiej Brytanii będą rozpoczynały się od 866 000 funtów, co w przeliczeniu daje około 1 miliona euro, lub 4,2 miliona złotych!

WIDEO - tak prezentuje się supernowoczesny McLaren P1

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: