SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Mercedes-Benz Concept IAA: mistrz aerodynamiki

Mercedes-Benz Concept IAA: mistrz aerodynamiki

15.09.2015, godz. 12:38
Mercedes-Benz Concept IAA
Mercedes-Benz Concept IAA foto: Mercedes-Benz

Opór powietrza jest jednym z ważniejszych czynników, nad którym pochylają się konstruktorzy przy projektowaniu samochodów. Specom ze Stuttgartu udało się stworzyć auto, które potrafi inteligentnie wpływać na stawiany opór.

Po rozwinięciu skrótu IAA, ukazuje się nam pełna nazwa futurystycznego pojazdu: Intelligent Aerodynamic Automobile. Głównym zamierzeniem futurystycznego Mercedesa było osiągnięcie najniższych wartości oporów aerodynamicznych. Z obecnie sprzedawanych aut z gwiazdą na masce, najlepsze wartości osiągnął Mercedes CLA - 0,22 Cx. Wyniki Concept IAA są jeszcze lepsze. Zaledwie 0,19 Cx!

Nie przegap: TEST Mercedes-Benz CLA250 4Matic Sport

Wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnych elementów, które wpływają na poprawę stawianych oporów powietrza. Przede wszystkim w przednim i tylnym zderzaku znalazły się ruchome elementy, które w zależności od prędkości są otwarte lub zamknięte. Graniczną wartością jest 80 km/h. Dodatkowo przy dużych prędkościach tył futurystycznego Mercedesa wydłuża się o 39 cm, co jeszcze bardziej poprawia aerodynamikę samochodu. Również koła Mercedesa Concept IAA potrafią aktywnie wpływać na stawiane opory.

Wnętrze Mercedesa Concept IAA jest niewiele mniej futurystyczne od zewnętrznej stylistyki. Należy jednak podkreślić, że znajdziemy tutaj kilka spójnych elementów, z obecnie sprzedawanymi autami. To między innymi sterowniki elektrycznej regulacji foteli czy touch pad systemu multimedialnego. Podobnie do innych aut koncepcyjnych, wewnątrz Concept IAA nie znajdziemy zbędnych przycisków.

Zobacz: Mercedes klasy S Cabrio: oficjalny debiut luksusowego cabrio

Oprócz wielu rozwiązań dotyczących aerodynamiki, Mercedes Concept IAA może pochwalić się wydajnym napędem. Nie jest to elektrowóz, jak w przypadku innych koncepcyjnych aut lecz układ hybrydowy o łącznej mocy 279 KM. Przy wyłącznym korzystaniu z napędu elektrycznego zasięg auta to 62 km - przy maksymalnym wykorzystywaniu aerodynamiki zyskamy dodatkowe 4 km.

Czy Mercedes Concept IAA trafi do sprzedaży? Nawet jeśli, to raczej nie w najbliższym czasie. Nie można jednak odrzucić tezy, że nowe generacje niektórych modeli, będą wykorzystywać niektóre rozwiązania zastosowane w Concept IAA.

.
WIDEO - tak działa aerodynamika w Mercedesie Concept IAA
.

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: