SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Mercedes-Benz Klasy X - debiut pierwszego pickupa z gwiazdą w logo

Mercedes-Benz Klasy X - debiut pierwszego pickupa z gwiazdą w logo

26.10.2016, godz. 10:24
Mercedes klasa X
Mercedes klasa X koncept foto: Mercedes

Mercedes-Benz zaprezentował dwie wersje swojego pierwszego pick-upa. Użytkowy pojazd z gwiazdą w logotypie został nazwany Klasą X. Auto przedstawiono od razu w dwóch wersjach, ale obie to na razie wciąż jeszcze koncepty.

Okazuje się, że jednak nie GLT, a Klasa X – tak będzie nazywał się pickup Mercedesa. Pomimo tego, że auta pojawią się w produkcji dopiero pod koniec przyszłego roku, koncepty prezentują zaawansowane stadium rozwoju. Mercedes klasy X został zaprezentowany w dwóch wersjach, aby dopasować pojazd do gustów klientów.

Zobacz też: TEST: Ford Ranger vs. Nissan Navara vs.Volkswagen Amarok

"Stylish Explorer" to luksusowa odmiana pickupa z 22-calowymi felgami, podczas gdy "Powerful Adventurer" ma podniesione zawieszenie, dodatkowe osłony podwozia, terenowe opony oraz stylowe poszerzenia. Jak mówi szef Mercedesa, Dieter Zetsche, ten pickup ma ustanowić nowe standardy w segmencie.

Mercedes klasy X będzie oferowany z napędem na tylną oś, a napęd na cztery koła ma być opcjonalny. Pod maską znajdziemy czterocylindrowe jednostki (zarówno diesel jak i benzyna),  a topowym rozwiązaniem ma być wysokoprężny silnik V6. W najdroższej specyfikacji auto ma udźwignąć na pace ponad tonę, będzie też w stanie ciągnąć przyczepę o masie 3,5 tony.

Przeczytaj również: Mitsubishi L200: prekursor nowej ery pick-upów

Dla miłośników off-roadu przygotowano reduktor, blokowanie dyferencjałów oraz kilka elektronicznych dodatków. Podwozie to oczywiście konstrukcja znana z Nissana Navary oraz Renault Alaskana, ale pięciowahaczowe zawieszenie z tyłu zostało zmodernizowane przez inżynierów Mercedesa.

Produkcja rozpocznie się się późną jesienią przyszłego roku w fabrykach Nissana w Hiszpanii oraz w Argentynie.

Źródło: Mercedes-Benz
autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: