SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Mercedes-Benz Sprinter skończył 20 lat

Mercedes-Benz Sprinter skończył 20 lat

27.01.2015, godz. 15:28
Mercedes-Benz Sprinter
Mercedes-Benz Sprinter foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Sprinter - jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów użytkowych skończył 20 lat. Auto to dziś synonim dużego samochodu dostawczego, a jego nazwa modelowa często służy do określenia klasy pojazdów tego segmentu.

Wraz z premierą Mercedesa Sprintera, w segmencie aut dostawczych rozpoczęła się zupełnie nowa epoka. Pierwsza partia 500 egzemplarzy zjechała z taśm montażowych w Dusseldorfie dokładnie 23 stycznia 1995 roku.

Przeczytaj: TEST Mercedes Sprinter 316 2.2 CDI Furgon: mistrz wagi ciężkiej

Co takiego wniósł Sprinter do swojego segmentu? Dla przykładu, był to pierwszy samochód użytkowy wyposażony w komplet hamulców tarczowych oraz system ABS. Konstrukcja i użytkowość pojazdu zostały ekspresowo doceniono, bu już w maju pojazd zdobył tytuł "Vana roku 1995". Sprinter do dziś doczekał 2 837 406 wyprodukowanych egzemplarzy. Wynik ten plasuje auto wśród najpopularniejszych vanów świata.

Mercedes Sprinter występuje w wielu odmianach i formach zabudowy, z różnymi rozstawami osi. Pojazd w zależności o wersji i przystosowania, może być autem dostawczym lub ciężarowym. Do napędu firma wykorzystuje zarówno jednostki benzynowe jak i wysokoprężne, skrzynie manualne lub automatyczne, czy przeniesienie napędu na tył lub na wszystkie cztery koła.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: