SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Mercedes-Benz Vision Tokyo: van przyszłości

Mercedes-Benz Vision Tokyo: van przyszłości

30.10.2015, godz. 11:39
Mercedes-Benz Vision Tokyo
Mercedes-Benz Vision Tokyo foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz podczas Salonu Samochodowego w Tokio pokazał swoją wizję vana przyszłości. Vision Tokyo, bo tak nazywa się prototyp, to auto skierowane do osób urodzonych po 1995 roku. Jeśli tak ma wyglądać motoryzacja przyszłości, to zapowiadają się bardzo ciekawe czasy.

Vision Tokyo to bliski krewny koncepcyjnego modelu F015 Luxury in Motion, zaprezentowanego na początku bieżącego roku. Obydwa pojazdy mają podobną bryłę i rozwiązania technologiczne, jednak najnowsze dzieło firmy ze Stuttgartu jest skierowane na zdecydowanie młodszych klientów. Pod względem stylistycznym Mercedes-Benz Vision Tokyo budzi kontrowersje, ale nie można mu zarzucić nudy. Obłości połączone z minimalną liczbą detali, wielką przednią szybą, podświetlanymi, 26-calowymi felgami i unoszonymi drzwiami tworzą auto, które zdecydowanie kojarzy nam się z samochodami przyszłości. Co więcej, atrapa chłodnicy nie tylko zmienia kolory, ale jest również elementem animacji muzyki słuchanej przez pasażerów. Nadwozie mierzy 4803 mm długości, 2100 mm szerokości i 1600 mm wysokości.

Zobacz: Mercedes-Benz Concept IAA: mistrz aerodynamiki

Podobnie jak F015 Luxury in Motion także najnowszy koncept Mercedesa został wyposażony w technologię autonomicznej jazdy. Kierowca sam może przejąć kontrolę nad autem, jednak jeśli zechce, może przekazać prowadzenie automatycznemu pilotowi. Komputer na podstawie układu kamer o kącie widzenia 360° i zestawu czujników wokół całego samochodu jest w stanie sam zadbać o przemieszczanie się pojazdu na drogach.

Ciekawostką jest fakt, że Mercedes Vision Tokyo nie jest autem tylko i wyłącznie elektrycznym. Pojazd jest napędzany za pomocą wodoru i energii elektrycznej. Gaz jest przechowywany w zbiornikach wykonanych z CFRP, natomiast akumulatory można ładować bezprzewodowo. Łączny zasięg auta to 980 km, z czego 190 km można przejechać korzystając tylko z silników elektrycznych.

Niestety Vision Tokyo nie trafi do produkcji. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że część z pomysłów przedstawionych w pojeździe koncepcyjnym z czasem trafi do zwykłych aut.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: