SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Morgan EV3 – elektryczny trójkołowiec

Morgan EV3 – elektryczny trójkołowiec

03.03.2016, godz. 13:29
Morgan EV3
Morgan EV3 foto: Morgan Motor Company

Morgan przygotował niesamowity trójkołowiec inspirowany klasykiem. EV3 powstał na bazie modelu 3 Wheeler V2, ale różni się od swojego protoplasty napędem. Zamiast 2-cylindrowej spalinówki, maszyna ma pod maską silnik elektryczny.

Już standardowy Morgan 3 Wheeler to bardzo ciekawe auto, a egzemplarz zaprezentowany na targach w Genewie to prawdziwa gratka dla osób poszukujących oryginalnego środka transportu. Brytyjczycy postanowili zbudować auto elektryczne na platformie trójkołowca pamiętającego epokę dinozaurów.

Pod maską auta zamontowano silnik elektryczny o mocy 63 KM. Jednostka zamontowana przy przedniej osi jest zasilana z litowo-jonowych akumulatorów o pojemności 20 kWh. Na jednym ładowaniu auto ma mieć zasięg 240 kilometrów.

Zobacz: Morgan AR Plus 4: ku chwale historii – 65 lat klasycznego roadstera

Elektryczny Morgan waży około 500 kg i co ciekawe jest o 25 kilogramów lżejszy od standardowego modelu, dzięki m.in. zastosowaniu karoserii wykonanej z włókien węglowych. Elektryk przyspiesza do pierwszej setki w około 9 sekund, a jego prędkość maksymalna to 145 km/h.

Karoseria różni się od klasycznego trójkołowca przednią częścią nadwozia. Pozostałe elementy takie jak szprychowe koła i okrągłe reflektory zostały niezmienione.

Auto nie zostało jeszcze wycenione, jednak przedstawiciele Morgana twierdzą, że cena modelu EV3 z napędem elektrycznym będzie porównywalna z 3 Wheelerem z klasycznym napędem spalinowym, którego podstawowa wersja kosztuje 25 tysięcy funtów.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: