SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Najlepiej sprzedające się samochody na świecie - TOP 10 bestsellery roku 2012

Najlepiej sprzedające się samochody na świecie - TOP 10 bestsellery roku 2012

12.04.2013, godz. 13:06
najpopularniejsze samochody świata 2012 roku
foto:

Oto lista TOP 10 najchętniej kupowanych nowych samochodów na świecie w 2012 roku. Zestawienie firmy Polk, opracowane na podstawie danych dotyczących rejestracji nowych pojazdów, które zostały zebrane we wszystkich krajach świata, pokazuje globalne preferencje klientów.

1. Ford Focus

Na szczycie listy najchętniej kupowanych aut w 2012 roku uplasował się Ford Focus. Okazuje się, że w ubiegłym roku na całym globie sprzedano łącznie 1 020 410 sztuk wszystkich wersji tego modelu. Statystycznie ponad co czwarty egzemplarz znalazł nabywcę na rynku chińskim. Także chłonny rynek rodzimych produktów w Stanach Zjednoczonych znacznie przyczynił się do tak dobrego wyniku.

2. Toyota Corolla

Japońska marka wytwarzająca model Corolla od 1966 roku, zaprezentowała do tej pory aż 11 generacji tego modelu. W tym czasie sprzedaż wyniosła blisko 40 milionów egzemplarzy, co oznacza, że Corolla jest najpopularniejszym autem producenta z Kraju Kwitnącej Wiśni. Toyota uważa, że należy się jej pierwsze miejsce w TOP 10, ponieważ w zestawieniu nie uwzględniono aut sprzedawanych w Europie pod nową nazwą Auris (według obliczeń pominięto blisko 300 000 samochodów). Wyliczenia firmy Polk wskazują na sprzedaż 872 774 sztuk modelu Corolla.

3. Ford F-Series

Pierwszą trójkę zamyka pickup Ford F-Series. Auto od 36 lat nieprzerwanie króluje na szczycie rankingów sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Użytkowy samochód, będący w stanie przewieźć różnego rodzaju ładunku na otwartej pace, to ikona amerykańskiej motoryzacji. Obecnie wytwarzana jest 13 generacja auta. Sprzedaż w 2012 roku sięgnęła 785 630 sztuk.

4. Wuling Sunshine

Wuling Sunshine to pojazd wytwarzany w Chinach. Ten prosty samochód bazuje konstrukcyjnie na Suzuki Carry i jest oferowany głównie na rynku chińskim. Występuje w różnych wersjach - można spotkać się z odmianami typu van, mikrobus, czy pickup. Według wyliczeń firmy Polk sprzedaż tego pojazdu wyniosła w 2012 roku 768 870 sztuk.

5. Toyota Camry

Toyota Camry wpisująca się w klasę średnią, znana jest w Europie dzięki modelom sprowadzanym głównie zza Oceanu, bo auto oferowane jest m.in. w Ameryce oraz w Azji. W Stanach Zjednoczonych Camry to jeden z najpopularniejszych sedanów segmentu D na rynku. Obecnie wytwarza się siódmą ewolucję modelu. W 2012 roku sprzedano 729 793 sztuk tego modelu.

6. Ford Fiesta

Szóstą lokatą w pierwszej dziesiątce osiągnął kolejny Ford - tym razem model Fiest. Miejski pojazd segmentu B chętnie kupowany w Europie, okazuje się liderem sprzedaży w USA, w swojej klasie, gdzie poza odmianą hatchback występuje również jako sedan. Według wyliczeń na podstawie zarejestrowanych egzemplarzy w 2012 roku sprzedaż wyniosła 723 130 sztuk.

7. Volkswagen Golf

Volkswagen Golf będący najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie, nie radzi sobie już tak fenomenalnie w ujęciu globalnym. Auto, które doczekało się już 7 odsłony owszem jest na świecie popularne, ale w ujęciu za rok 2012 zajmuje dopiero 7 pozycję na liście wyliczeń firmy Polk. Sprzedaż w 2012 roku sięgnęła 699 148 sztuk.

8. Chevrolet Cruze

Amerykański General Motors załapał się do pierwszej dziesiątki TOP 10 dzięki kompaktowemu modelowi jakim jest Chevrolet Cruze. Samochód oferowany obecnie w trzech wersjach nadwoziowych (sedan, hatchback oraz kombi), jest bardzo popularny na świecie dzięki dobremu stosunkowi ceny zakupu auta, do walorów użytkowych jakie sobą prezentuje. W 2012 sprzedaż pojazdu wyniosła 661 325 sztuk.

9. Honda Civic

Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała o Hondzie Civic (najchętniej kupowanym modelu japońskiej marki z literką H w logo). Ten niezwykle popularny kompaktowy samochód segmentu C, gości na drogach całego świata od przeszło 40 lat. Auto obecnie sprzedawane jest pod postacią 9 generacji, a od momentu debiutu znalazło na siebie ponad 20 milionach nabywców. Wygląd Civica jest dostosowywany do potrzeb określonych rynków, dlatego w USA można kupić jego ciekawą wersję coupe. W Europie dominuje natomiast hatchback. W 2012 roku  auto znalazło na siebie 651 159 nabywców.

10. Honda CR-V

Listę TOP 10 niezależnej firmy Polk zamyka Honda CR-V. Auto pierwszej generacji zadebiutowało w 1995 roku, a obecnie w salonach sprzedaży oferowane jest pod postacią czwartej ewolucji. Okazuje się, że poza 10 pozycją w zestawieniu bestsellerów, jest jednocześnie najpopularniejszym autem typu SUV na świecie. Według wyliczeń sprzedaż w 2012 roku sięgnęła 624 982 sztuk.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: