SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Najpopularniejsze nowe samochody 2013 roku - tych modeli sprzedano na świecie najwięcej - TOP 10

Najpopularniejsze nowe samochody 2013 roku - tych modeli sprzedano na świecie najwięcej - TOP 10

31.12.2013, godz. 11:45
Nowy Ford Fiesta 1.0 EcoBoost
foto: Rafał Mądry / materiały prasowe

Jakie nowe samochody były najczęściej wybierane przez kierowców na świecie w 2013 roku? Znamy odpowiedź na to pytanie i prezentujemy TOP 10 najchętniej kupowanych aut. Pod uwagę wzięto wyniki ze wszystkich kontynentów.

Magazyn "Forbes" opublikował listę najlepiej sprzedających się modeli w ostatnim roku, w ujęciu globalnym. Jak łatwo się domyślić, w pierwszej dziesiątce znalazły się pojazdy w przystępnej cenie, oferowane na większości kontynentów.

Zobacz też: TOP 10 najchętniej kupowanych nowych samochodów w Polsce - bestsellery rynku 2013 roku

10. Volkswagen Polo

Samochód idealnie nadający się do miasta, obecnie oferowany jest na rynku pod postacią piątej generacji. Plasuje się w segmencie B i jest chętnie wybierany przez młode rodziny o niezbyt zasobnym portfelu i osoby starsze. Niemieckie auto o stonowanej stylistyce, nie jest dostępne na chłonnym rynku w USA, ale za to można go nabyć w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Sprzedaż w 2013 roku to około 686 tys. sztuk.

9. Honda CR-V

Kolejna na liście jest Honda CR-V. Auto pierwszej generacji zadebiutowało w 1995 roku, a obecnie w salonach sprzedaży pojazd oferowany jest pod postacią czwartej ewolucji. Okazuje się, że samochód poza niezłą sprzedażą globalną, jest jednocześnie najpopularniejszym autem typu SUV na świecie. Według wyliczeń sprzedaż w 2013 roku sięgnęła 697,9 tys. sztuk.

8. Ford Fiesta

Ósmą pozycję w pierwszej dziesiątce osiągnął Ford Fiesta. Miejski pojazd segmentu B chętnie kupowany w Europie, świetnie sprzedaje się w USA, gdzie poza odmianą hatchback występuje również jako sedan. Samochód ma dobrą opinię pod względem niskiej awaryjności i potrafi być oszczędny. Według wyliczeń przewidywalna sprzedaż za 2013 rok wyniesie 705,3 tys. sztuk.

7. Volkswagen Golf

Ciężko znaleźć jakieś zestawienie, w którym nie byłoby tego samochodu. Volkswagen Golf będący najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie, w ujęciu globalnym także nieźle sobie poczyna. Nawet Japończycy docenili kompakt do tego stopnia, że w swoim kraju wybrali go najlepszym samochodem roku. Auto o klasycznych, stonowanych kształtach doczekało się już 7 odsłony. Przewidywana sprzedaż w 2013 roku to 705,3 tys. sztuk.

6. Toyota Camry

Toyota Camry wpisująca się w klasę średnią, znana jest w Europie dzięki modelom sprowadzanym głównie zza Oceanu, bo auto oferowane jest m.in. w Ameryce oraz w Azji. W Stanach Zjednoczonych Camry to jeden z najpopularniejszych sedanów segmentu D na rynku. Zaletami pojazdu jest jego wielkość, niska awaryjność oraz dobra cena. Obecnie wytwarza się siódmą ewolucję modelu. Sprzedaż w 2013 roku to około 728,2 tys. sztuk.

5. Chevrolet Cruze

Wytwarzany przez General Motors kompaktowy model jakim jest Chevrolet Cruze, uplasował się na piątym miejscu zestawienia. Samochód oferowany obecnie w trzech wersjach nadwoziowych (sedan, hatchback oraz kombi), jest bardzo popularny na świecie dzięki dobremu stosunkowi ceny zakupu auta, do walorów użytkowych jakie sobą prezentuje. Niestety już za dwa lata Chevrolet wycofa się z większości krajów Europejskich, ale póki co auta tej marki świetnie się sprzedają na Starym Kontynencie. W 2013 sprzedaż pojazdu według wyliczeń Forbes wyniesie 729 tys. sztuk.

4. Hyundai Elantra

Mało kto wie, że koncern wytwarzający samochody marki Hyundai i Kia z każdym rokiem umacnia swoją pozycję na światowym rynku motoryzacyjnym. Jednym ze świetnie sprzedających się modeli samochodów jest sedan Elantra. Na rynku europejskim pojazd ten nie jest wprawdzie popularny, ale w Ameryce oraz Azji auto sprzedaje się jak świeże bułeczki. Przewidywana sprzedaż w 2013 roku to około 866 tys. sztuk

3. Volkswagen Jetta

Miejsce trzecie może zaskoczyć. Volkswagen Jetta na Starym Kontynencie jest traktowany jak mniejszy Passat i daleko mu w wynikach sprzedaży do swojego większego brata. Inaczej jednak sprawa przedstawia się w USA oraz Chinach, które są kluczowymi rynkami zbytu. Dodatkowo kompaktowy sedan został nawet wzbogacony o wersję z napędem hybrydowym, co ma duże znaczenie przy wyborze samochodu dla wielu klientów zza oceanu. Według wyliczeń przewidywalna sprzedaż za 2013 rok wyniesie 905,9 tys. sztuk.

2. Toyota Corolla

Japońska marka wytwarzająca model Corolla od 1966 roku, zaprezentowała do tej pory aż 11 generacji tego modelu. W tym czasie sprzedaż wyniosła blisko 40 milionów egzemplarzy, co oznacza, że Corolla jest najpopularniejszym autem producenta z Kraju Kwitnącej Wiśni. Corolla otrzymałaby pierwsze miejsce w TOP 10, ale w zestawieniu tym nie uwzględnia się sprzedawanego w Europie Aurisa, z powodu innej nazwy modelowej. Przewidywana sprzedaż w 2013 roku to 1 mln sztuk.

1. Ford Focus

W tym miejscu nie powinno być zaskoczenia. Podobnie jak w ubiegłym roku, na szczycie listy najchętniej kupowanych aut za rok 2013, uplasował się Ford Focus. Popularność globalnego kompaktu występującego w odmianie pięciodrzwiowej oraz kombi jest ogromna. Wpływ na świetne wyniki ma chłonny rynek chiński oraz aprobata na rodzinnym rynku w Stanach Zjednoczonych. Auto wyróżnia się nowoczesną stylistyką, bardzo dopracowanym układem jezdnym, czy nowoczesnymi silnikami. Przewidywana sprzedaż w 2013 roku to 1,1 mln sztuk.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: