SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Najszybsza kosiarka świata pędzi prawie 200 km/h! Kolejny rekord Hondy - WIDEO

Najszybsza kosiarka świata pędzi prawie 200 km/h! Kolejny rekord Hondy - WIDEO

03.04.2014, godz. 11:05
Najszybsza kosiarka świata - Honda Mean Mower
foto: Honda

Honda to nie tylko samochody i motocykle. Japończycy produkują również między innymi kosiarki - i to nie byle jakie! Jedna z nich ustanowiła ostatnio nowy rekord Guinessa dla najszybszej kosiarki na świecie, osiągając imponującą prędkość 187,6 km/h.

Próba pobicia rekordu wynoszącego do tej pory 140 km/h (należącego również do Hondy), miała miejsce 8 marca w ośrodku technicznym IDIADA w Tarragonie w Hiszpanii. Najszybszą kosiarkę na świecie poprowadził Piers Ward z magazynu "Top Gear".

Aby rekord mógł być oficjalnie zatwierdzony, na miejscu znalazł się arbiter z Księgi Rekordów Guinessa, pilnujący odpowiedniego przebiegu próby. Regulamin przewidywał, że kosiarka musi przebyć ta samą trasę w dwóch kierunkach w ciągu jednej godziny. Ponadto, kosiarka musiała wyglądać jak seryjna maszyna i posiadać funkcję strzyżenia trawy.

Przeczytaj: TEST - Honda Civic IX kontra nowa Mazda 3 - porównanie atrakcyjnych hatchbacków

Do napędu posłużył silnik generujący 96 Nm momentu obrotowego, a skrzynia biegów dysponuje sześcioma przełożeniami. Przy wadze kosiarki równej 140 kg, stosunek mocy do masy wynosi 532 KM na 1 tonę. Szacuje się, że pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4 sekund.

Inżynierowie Hondy starali się, aby kosiarka Mean Mower jak najmniej odbiegała wizualnie od standardowego modelu. Nie obyło się jednak bez pewnych modyfikacji technicznych. W celu obniżenia masy własnej, zespół tnący wykonano z włókna szklanego. Swoje miejsce w koszu na skoszoną trawę znalazły: zbiornik paliwa, chłodnica oleju i dodatkowa chłodnica systemu chłodzenia cieczą.

WIDEO - tak jeździ najszybsza kosiarka świata od Hondy

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: