SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Najszybszy pojazd świata na Stadionie Narodowym! GALERIA

Najszybszy pojazd świata na Stadionie Narodowym! GALERIA

28.05.2014, godz. 16:56
Najszybszy pojazd świata na Stadionie Narodowym
foto: zdjęcia własne

Na Stadionie Narodowym 27 maja 2014 r. odbyła się niezwykle interesująca impreza. Na płycie stadionu zaprezentowano najszybszy pojazd świata Bloodhoud SSC, którego moc odpowiada 180 bolidom Formuły 1.

Prezentacja została zogranizowana przez Castrol. Imponujący eksponat to replika pojazdu, który w przyszłym roku podejmie się próby bicia rekordu prędkości na lądzie. Bloodhound SSC ma długość blisko 14 metrów i wysokość 3 metry. Napędu do pojazdu dostarcza nie byle kto, bo legendarny brytyjski Rolls-Royce, który oprócz luksusowych samochodów buduje również m.in. silniki do samolotów. Jednostka jest wspomagana przez zespół rakiet hybrydowych. Łączna moc układu to 135 tysięcy koni mechanicznych, co równa się mocy 180 współczesnych bolidów F1. Przy pełnej prędkości Bloodhound w czasie 1 sekundy przebywa dystans równy ok. 4 długości boiska piłkarskiego.

Warto wspomnieć, że Castrol aktywnie uczestniczy w biciu rekordów prędkości od 100 lat. Znamiennym jest fakt, że na 38 rekordów prędkości na lądzie, jakie odnotowano od 1914 roku, aż 21 dokonano pojazdami, które były smarowane olejem Castrol. Obecny rekord świata należy do Andy'ego Greena i wynosi 1228 km/h. Rekordzista był obecny na Stadionie Narodowym przybliżając zebranym szczegóły pojazdu. Green będzie również kierowcą Bloodhounda, którym podejmie się próby ustanowienia nowego rekordu w przyszłym roku na specjalnie przygotowanym do tego celu torze w RPA. Jego nawierzchnia będzie mierzyła 20 km długości i aż 1 km szerokości.

Przeczytaj też: Robert Lewandowski za kierownicą najszybszych Mercedesów AMG! - GALERIA

Rekordowy Bloodhound SSC wykorzystuje najnowszy produkt Castrola - olej EDGE Titanium SFT. Jego innowacyjność wynika z zastosowania w jego składzie polimerów tytanu. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele firmy zaprezentowali gościom krótki film, który pokazuje ciekawy test wydajności nowego oleju w wykonaniu słynnego Kena Blocka, a także dwóch kierowców serii DTM i kierowcy testowego firmy Lamborghini.

Fascynującą replikę Bloodhounda będzie można oglądać podczas 18 Pikniku Naukowego zorganizowanego przez Polskie Radio i Centrum Naukowe Kopernik. Impreza odbędzie się 31 maja w godzinach 11-20. Wstęp wolny.

WIDEO - zobacz próbę Castrol EDGE Titanium z Kenem Blockiem

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: