SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nissan BladeGlider: wizja przyszłości - WIDEO

Nissan BladeGlider: wizja przyszłości - WIDEO

13.11.2013, godz. 01:33
Nissan BladeGlider
foto: Nissan

Pamiętacie nissanowską wyścigówkę o nazwie Delta Wing, która startowała w 24-godzinnych zawodach Le Mans? Teraz japoński producent prezentuje prototyp drogowego pojazdu, zbudowanego w podobnej ideologii. Czy samochody takie jak BladeGlider staną się przyszłością? To się okaże.

Nissan BladeGlider ma podobną budowę jak model DeltaWing oraz ZEOD RC, co da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Bardzo wąski przód i szeroki tył ma zapewniać lepszy przepływ aerodynamiczny, generować większy docisk i poprawić zwinność pojazdu. Sylwetka zainspirowana stylem szybowca ma sprawiać, że wrażenia z jazdy są porównywalne z tymi, które towarzyszą lotowi ślizgowemu.

Patrz też: Elektryczny Nissan Leaf - TEST zero-emisyjnego auta od SuperAuto24.pl

Do napędu tej nietypowej konstrukcji posłużą elektryczne silniki umieszczone przy tylnych kołach, a za odpowiedni zasięg odpowiadać będą baterie litowo-jonowe. Niestety producent nie podał bardziej szczegółowych danych technicznych auta, więc ten obszar pozostaje strefą domysłów i przypuszczeń.

Co ciekawe, rozkład masy auta wynosi 30:70 (przód:tył), a do produkcji nadwozia użyto tworzywa CFRP (Carbon FiberReinforced Plastic), czyli plastiku wzmacnianego włóknami węglowymi. Wewnątrz kabiny zmieści się trójka podróżnych, zaś fotele zostały rozmieszczone w systemie 1+2. Co ciekawe Nissan podaje, że prototyp jest zapowiedzią szykowanej wersji seryjnej.

WIDEO - tak wyglada Nissan BladeGlider

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: