SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nissan IDS Concept: zapowiedź następcy elektrycznego modelu Leaf

Nissan IDS Concept: zapowiedź następcy elektrycznego modelu Leaf

28.10.2015, godz. 13:53
Nissan IDS Concept
Nissan IDS Concept foto: Nissan

Ekologiczne auta coraz częściej trafiają do użytkowników prywatnych, którzy cenią sobie troskę o środowisko i niskie koszty użytkowania. Przykładem takiego samochodu jest w pełni elektryczny Nissan Leaf, który wkrótce zostanie zastąpiony całkiem nową generacją.

Japończycy powoli szykują się do zmiany nudnie wyglądającego modelu Leaf. O ile aktualny "elektryk" swoją wizualną stroną nie wzbudza żadnych emocji, to już pokazany na targach motoryzacyjnych w Tokio Nissan IDS Concep, łatwo przykuwa wzrok. Design nawiązuje poniekąd do aktualnych Nissanów, ale jest od nich o wiele bardziej futurystyczny. Wąskie koła mają zapewnić mniejsze opory toczenia, a poszycia karoserii wykonane w dużej mierze z włókna węglowego, przyczynić się do obniżenia masy własnej.

Zobacz też: Nissan LEAF 30 kWh - elektryk z pojemniejszymi bateriami

We wnętrzu są tylko 4 miejsca, co nie dziwi w przypadku auta koncepcyjnego. Zamiast kierownicy w deskę wpasowano charakterystyczny wolant, różne wyświetlacze, a nawet ekran TFT na szybie. Armia multimediów ma zapewnić rozrywkę podczas podróży oraz automatykę prowadzenia. Nissan zamierza bowiem uczynić następcę modelu Leaf pojazdem w pełni autonomicznym.

Za napęd odpowiada silnik elektryczny, wspierany przez akumulator o pojemności 60 kWh. Taka ilość zmagazynowanej energii ma pozwolić na pokonanie dystansu nawet do 500 km. Innowacyjny system ładowania baterii pozwala czerpać prąd z ładowania indukcyjnego.

Odmiana produkcyjna zapewne będzie znacznie się różnic od tego, co przedstawia Nissan IDS Concept. Czy auto produkowane seryjnie będzie faktycznie autonomiczne? Czas pokaże, czy Nissanowi się to uda.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: