SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nissan z nowym zespołem hybrydowym e-POWER

Nissan z nowym zespołem hybrydowym e-POWER

09.11.2016, godz. 09:46
Nissan e-POWER
foto: Nissan

Nissan stawia ważny krok w realizacji strategii elektryfikacji swoich aut i prezentuje technologię e‑POWER. Znany z modelu LEAF silnik elektryczny otrzymał benzynowy generator wspierający, który w razie potrzeby doładowuje wysokowydajny akumulator.

Zespół napędowy e-POWER to konstrukcja złożona z silnika benzynowego, generatora, inwertera i silnika elektrycznego. W konwencjonalnych systemach hybrydowych silnik elektryczny niskiej mocy jest wspomagany silnikiem benzynowym, który również napędza koła samochodu, gdy zapas energii w akumulatorze jest na wyczerpaniu (lub w czasie jazdy z wyższą prędkością). W systemie e-POWER od Nissana silnik benzynowy nie jest połączony z kołami, a służy jedynie do doładowywania akumulatora. Różnica w stosunku do w pełni elektrycznego samochodu polega na tym, że źródłem energii jest nie tylko akumulator, ale także silnik spalinowy.

Zobacz też: Test wideo nowej generacji Nissana Qashqai

Napęd e-POWER korzysta z mniejszego akumulatora niż ten montowany w modelu LEAF, ale zapewnia takie same wrażenia z jazdy, jak w przypadku stuprocentowo elektrycznego samochodu. System jest bardzo wydajny. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny niemal natychmiast, co zwiększa dynamikę jazdy i zapewnia płynne przyspieszanie. System pracuje bardzo cicho, podobnie jak w przypadku w pełni elektrycznego samochodu. Silnik spalinowy włącza się znacznie rzadziej, więc zużycie paliwa w samochodzie z napędem e-POWER kształtuje się na poziomie zbliżonym do konwencjonalnej hybrydy, zwłaszcza w jeździe miejskiej. System ten pozwala w pełni korzystać z zalet samochodu elektrycznego bez konieczności doładowywania akumulatora ze źródeł zewnętrznych.

System e-POWER jest klasyfikowany jako hybryda szeregowa. Pierwszym masowo produkowanym samochodem pojazdem miejskim z tą technologią jest Nissan Note.

.
WIDEO - tak działa system e-POWER
.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: