SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nowa fabryka samochodów Volkswagena w Polsce! Będą miejsca pracy!

Nowa fabryka samochodów Volkswagena w Polsce! Będą miejsca pracy!

13.12.2013, godz. 15:38
Volkswagen logo
foto: EAST NEWS

Volkswagen już od kilku miesięcy poszukuje lokalizacji dla nowej fabryki w Polsce, w której będzie produkowany następca Volkswagena Craftera. Minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że budowa fabryki rozpocznie się w marcu 2014 roku. Przy produkcji zupełnie nowego modelu auta niemieckiego koncernu może powstać 3 tysiące miejsc pracy.

Nie tak dawno minister gospodarki Janusz Piechociński ogłosił, że "pierwsza łopata pod nową fabrykę zostanie wbita w ziemię w marcu 2014 roku". Jego zdaniem inwestor wybrał w Polsce wstępnie 6 lokalizacji. Każdej z nich, w sposób anonimowy, poświęcił bardzo dużo czasu.

Inwestorem tym będzie Volkswagen. Według "Pulsu Biznesu" producent samochodów zastanawia się nad jedną z trzech lokalizacji - są to: Oleśnica pod Wrocławiem, Września pod Poznaniem oraz Stargard Szczeciński. Właśnie w jednym z tych miejsc może powstać warta 1 mld euro nowa fabryka samochodów marki VW. Wg informacji gazety, z sześciu działek o powierzchni 300-350 ha z bocznicą kolejową największe szanse na wybór mają te trzy. W opinii gazety to tereny, na których kiedyś były lotniska. Nie są to grunty rolne, co znacznie skraca drogę do rozpoczęcia inwestycji. Jeśli grunty szybko zostaną wykupione tereny i załatwione wszelkie formalności, budowa fabryki może ruszyć najwcześniej za rok.

Sprawdź: Volkswagen Cross Caddy z Polski: CENNIK kombivana z poznańskiej fabryki

W opinii wicepremiera inwestor brał pod uwagę jeszcze od 2 do 4 podobnych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozstrzygające dla wyboru jednego z miejsc jest lokalny rynek oraz niewielka odległość od miasta z dobrą uczelnią. Piechociński orzekł, że według planów, w 2018 roku w nowej fabryce mogłoby pracować 3 tysiące osób.

autor: Kamil Borowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: