SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nowa Honda FCEV Concept zasilana ogniwami paliwowymi

Nowa Honda FCEV Concept zasilana ogniwami paliwowymi

22.11.2013, godz. 14:15
Honda FCEV Concept
foto: Honda

Na salonie samochodowym w Los Angeles zaprezentowano nowy model Hondy FCEV Concept. Niesłychanie intrygujący design pojazdu koncepcyjnego, jest prawdopodobnie wynikiem planów względem kierunku stylizacji następnej generacji Hondy zasilanej ogniwami paliwowymi. Premiera produkcyjnej wersji modelu w USA i Japonii jest przewidziana na rok 2015, a w późniejszym czasie również i w Europie.

Honda FCEV Concept otrzymała charakterystyczne, bardzo płynne linie nadwozia, podkreślające ultra-aerodynamiczną sylwetkę. Wóz najprawdopodobniej jest bezpośrednim nawiązaniem do zaprezentowanego podczas targów w Los Angeles w 2007 roku modelu Honda FCX Clarity, który podobnie wykorzystywał system produkcji energii z ogniw wodorowych.

Zobacz koniecznie: Nowa Honda Civic Type R pierwszy raz bez kamuflażu

W przypadku FCEV ponownie postawiono na ogniwa wodorowe, jednakże tym razem w bardziej niekonwencjonalny i zaawansowany sposób. Honda twierdzi, że tym razem po raz pierwszy udało się umieścić cały system wytwarzania energii w miejscu, w którym miał znajdować się silnik. W praktyce oznacza to, że inżynierowie mają więcej możliwości w kwestii aranżacji wnętrza kabiny pasażerskiej, a także pozostałych mechanicznych elementów. Honda FCEV Concept pomimo swojego spektakularnego wyglądu, została więc zaprojektowana analogicznie jak pojazd zasilany silnikiem spalinowym.

Na chwilę obecną, nie są jeszcze znane żadne szczegółowe informacje techniczne odnośnie możliwości tego układu napędowego. Honda informuje, że w porównaniu do modelu FCX Clarity, nowy koncept FCEV będzie dysponował mocą większą o 60% przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiarów podzespołów o 33%. Maksymalny zasięg samochodu ma wynosić nieco poniżej 500 kilometrów, a czas pełnego tankowania ma zamknąć się w magicznych 3 minutach.

WIDEO - tak prezentuje się futurystyczna Honda FCEV Concept

autor: Kamil Borowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: