SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nowa Toyota Prius: polski CENNIK czwartej generacji hybrydy

Nowa Toyota Prius: polski CENNIK czwartej generacji hybrydy

18.02.2016, godz. 15:52
Toyota Prius IV generacja
Toyota Prius IV generacja foto: toyota

Nowa odsłona flagowej hybrydy Toyoty jest już dostępna na polskim rynku. Pojazd jest pierwszym modelem zbudowanym na platformie Toyota New Global Architecture (TNGA) oraz korzystającym z IV generacji napędu hybrydowego. Dzięki tym rozwiązaniom auto gwarantuje niespotykane dotąd w modelu Prius wrażenia z jazdy i komfort podróżowania. Cena auta wyposażonego w silnik 1.8 Hybrid E-CVT o mocy 122 KM, rozpoczyna się w Polsce od 119 900 zł.

Toyota Prius czwartej generacji zastępuje ekologicznego liftbacka obecnego na rynku od 2009 roku. Nowość wyróżnia się najniższym na rynku zużyciem paliwa (3,3 l/100 km) będącym o 15% lepszym wynikiem w stosunku do poprzedniego modelu. Emisję spalin udało się obniżyć o 15%, osiągając wynik 76 g/km, znacznie poniżej europejskiej normy 95 g/km, zaplanowanej na 2021 rok. To efekt opracowanego od podstaw nowego napędu hybrydowego IV generacji.

Zmniejszony rozmiarami i wagą silnik elektryczny dysponuje teraz wyższą sprawnością, przekładnia napędowa generuje niższe opory pracy, a akumulator niklowo-wodorkowy, mimo niższej masy własnej i wymiarów, gwarantuje większą gęstość energii (lepsza wydajność, szybsze ładowanie podczas pracy układu). W efekcie system elektryczny układu napędowego dostarcza więcej energii podczas przyspieszania powodując szybszą i płynniejszą reakcję na wciśnięcie pedału gazu, gwarantując łatwe wyprzedzanie. Jazda autostradowa dla nowego napędu jest teraz oszczędniejsza niż w poprzednich generacjach.

Sprawdź: Nowa Toyota RAV4 po liftingu 2016: pełny polski CENNIK

Jednostka napędowa to spalinowy motor o pojemności 1.8 litra, połączony z silnikiem elektrycznym. Konstrukcja auta pozwoliła umieścić elementy hybrydowego układu niżej, co wpłynęło na poprawę rozkładu masy i sposób prowadzenia. Nowe baterie niklowo-wodorkowe są mniejsze, lżejsze i bardziej wydajne od tych stosowanych dotychczas. Pojazd korzystający z łącznej mocy 122 KM, przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w czasie 10,3 s. Szybkość maksymalna to 180 km/h.

O bezpieczeństwo podróżnych dba rozszerzony pakiet systemów Toyota Safety Sense, oparty na współpracy kamery i radaru. Teraz w Priusie pojawi się aktywny tempomat, czy układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia. Nowy Prius stał się także bardziej uniwersalny. Przestronniejsze wnętrze i większy bagażnik o pojemności 502 litrów tworzą nowe możliwości przewozowe. Samochód zyskał też zdolność ciągnięcia przyczepy do masy 725 kg.

Toyota Prius - CENA w Polsce

Nowa Toyota Prius w polskim cenniku jest dostępny w trzech wersjach wyposażenia: Active, Premium i Prestige. Podstawowy Active kosztuje 119 900 zł. Odmiana Premium została wyceniona na 127 900 zł. Za najbardziej  luksusową wersję Prestige zapłacimy 141 900 zł. Zamówienia można składać u dealerów Toyoty. Fizycznie Prius zadebiutuje w polskich salonach podczas Dni Otwartych 9-10 kwietnia 2016 roku.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: