SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nowe Audi R18: kolejna generacja długodystansowca

Nowe Audi R18: kolejna generacja długodystansowca

01.12.2015, godz. 09:36
Audi R18 TDI LMP1
foto: Audi

Audi od lat zaznaczające mocno swoją obecność w sportach motorowych, przedstawia najsilniejszy i najbardziej wydajny pojazd wyścigowy jaki powstał dotąd w fabrykach Ingolstadt i Neckarsulm. W Monachium światową premierę zaliczyło najnowsze Audi R18 szykowane na sezon 2016.

Audi R18 zostało radykalnie przekonstruowane. Maszyna typu LMP1 startująca w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans oraz w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych FIA WEC, charakteryzuje się innowacyjną aerodynamiką i wyznacza nowe granice w lekkiej konstrukcji. Pojazd wyposażony został w zoptymalizowany pod względem wydajności silnik TDI oraz otrzymał przebudowany system hybrydowy z akumulatorami litowo-jonowymi magazynującymi energię.

Sprawdź też: Porsche 919 Hybrid zwycięża w 24h Le Mans 2015

- Przedstawiając nowe Audi R18 dajemy wyraźny sygnał: w sportach motorowych Audi nie zdejmuje nogi z pedału gazu. Z pełną świadomością w Le Mans stawiamy na jednostkę TDI, ponieważ to najbardziej wydajne rozwiązanie techniczne jeśli chodzi o napęd samochodowy - mówi szef Audi Motorsport, dr Wolfgang Ullrich.

W pierwszym wyścigu sezonu 2016 mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych FIA WEC, 17 kwietnia w Silverstone (Wielka Brytania), zespół Audi Sport Team Joest wystawi dwa nowe egzemplarze Audi R18. By osiągnąć maksymalną oszczędność kosztów (cięcie wydatków powiązane z aferą spalinową Volkswagena), Audi oraz siostrzana marka Porsche uzgodniły, że w najważniejszym wydarzeniu sezonu, 24-godzinnym wyścigu w Le Mans, pojadą tylko dwa, zamiast trzech samochodów każdej z tych marek.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: