SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nowe BMW M5 z napędem na cztery koła? Koniec legendarnego napędu na tył?

Nowe BMW M5 z napędem na cztery koła? Koniec legendarnego napędu na tył?

19.01.2015, godz. 13:59
BMW M5
BMW M5 foto: BMW

Szef BMW M GmbH poinformował, że istnieją plany wprowadzenia napędu na cztery koła do najmocniejszych aut. Wszystko spowodowane wyścigiem mocy i fizyką.

Wzrost mocy jest widoczny na każdym kroku. Wystarczy przypomnieć, że pierwsza generacja Audi RS6 Avant miała "zaledwie" 450 KM, a ta sprzedawana obecnie już 560 KM. W tym przypadku Audi RS6 Avant od zawsze było oferowane z napędem na cztery koła Quattro. Bawarczycy od początku budowali "M-ki" z napędem na tylną oś. Może się to jednak zmienić.

Jak zaznaczył Franciscus van Meel, szefujący BMW M GmbH, tendencja wzrostu mocy i momentu obrotowego w szybkich i luksusowych limuzynach może uniemożliwić bezpieczne przenoszenie napędu na jedną oś. W ten sposób dał jasno do zrozumienia, że kolejna generacja BMW M5 i M6 może być wyposażona w napęd xDrive. Patrząc na konkurencję w postaci Audi RS6 czy Mercedesa E63 AMG trudno powiedzieć czy do dobry krok. Audi od początku montuje do swojej "RS-ki" napęd quattro. Mercedes oferuje napęd 4MATIC do E63 AMG jednak jest on na liście wyposażenia dodatkowego.

Przeczytaj też: TEST BMW X4 35i xDrive M Sport: szybki indywidualista

Patrząc na wprowadzenie do sprzedaży BMW Serii 2 Active Tourer w której napęd przenoszony jest na przednie koła, można się spodziewać, że słowa szefa BMW M GmbH wkrótce staną się faktem. Można jednak zakładać, że nawet jeśli pojawi się napęd xDrive frajda z jazdy będzie na najwyższym poziomie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: