SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Nowy Mercedes-Benz S600: maksymalny luksus z wielkim silnikiem V12 pod maską - WIDEO

Nowy Mercedes-Benz S600: maksymalny luksus z wielkim silnikiem V12 pod maską - WIDEO

14.01.2014, godz. 15:34
Mercedes-Benz S600 na rok modelowy 2015
foto: Mercedes-Benz

W obecnych czasach, kiedy to motory spalinowe ulegają zmniejszaniu i na każdym kroku otrzymują turbodoładowanie, jednostki V12 wydają się być atrybutem przeszłości. Sama myśl o nich w środowisku ekologów budzi zgorszenie, a fani motoryzacji przeżywają małe święto ku czci odwagi producenta. Niestety silniki o tuzinie cylindrów są już produktami czysto luksusowymi, o czym wie Mercedes, który zaprezentował światu model S600.

Luksusowe auta takie jak BMW serii 7, Audi A8 czy Mercedes Klasy S najczęściej mają pod maskami silniki V8. Producenci wolą sprzedawać pojazdy z jednostkami o 8 cylindrach, zaś 12-cylindrowe motory stają się dobrem absolutnie prestiżowym i tylko najbogatsi mogą sobie na nie pozwolić. To wynik coraz surowszych norm spalin narzucanych przez Unię Europejską, a jak wiadomo lepsze wyniki da się osiągnąć z agregatów o mniejszych pojemnościach.

S600 od słabszych odmian wyróżnia się tylko szczegółami - tylny zderzak otrzymał cztery końcówki wydechu, a na karoserii pojawiły się emblematy V12. Również wnętrze nie różni się zbytnio od wersji S500, jednak dodatki opcjonalne najprawdopodobniej będą dużo droższe, co ma podkreślać prestiż pojazdu. Również salonowa kwota potrzebna na zakup "sześćsetki" będzie o kilkadziesiąt procent droższa od "pięćsetki".

Zobacz: Najmocniejsza seryjna limuzyna świata: Mercedes-Benz S65 AMG 2014 - WIDEO

Obecnie każdy kto chce kupić Mercedesa Klasy S ma do dyspozycji całą gamę jednostek napędowych, poczynając od hybryd i diesli, a kończąc na mocarnych benzyniakach z logo AMG. Ci, którym sportowa odmiana wydaje się być zbyt wulgarna, a jednocześnie szukają "eski" bardziej prestiżowej niż ma sąsiad, niemiecki producent wychodzi naprzeciw z modelem S600. "Sześćsetka" jako jedyny niesportowy wariant ma pod maską silnik V12, o pojemności 6-litrów, który dzięki podwójnemu turbodoładowaniu generuje 530 KM i 830 Nm. Motor został połączony z przekładnią automatyczną 7G-Tronic Plus, a napęd trafia tylko na tylną oś. Luksusowa limuzyna na sprint 0-100 km/h potrzebuje zaledwie 4,6 s, a jej prędkość maksymalna to tradycyjnie ograniczone elektronicznie 250 km/h.

Mercedes-Benz oficjalnie pokaże swoje nowe dzieło w Stanach Zjednoczonych, na Salonie Samochodowym w Detroit.

WIDEO - tak wyglada obrzydliwie luksusowa limuzyna z V12 pod maską

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: