SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy! Oficjalne osiągi McLarena P1

Od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy! Oficjalne osiągi McLarena P1

22.10.2013, godz. 10:39
McLaren P1
foto: McLaren

McLaren P1 to jeden z przedstawicieli rzadkiego gatunku hipersamochodów. Jest bardzo drogi, powstaje w limitowanej serii oraz ma niesamowite osiągi. Brytyjczycy długo zwlekali z podaniem do oficjalnej wiadomości, jak prezentują się w liczbach wartości dotyczące przyspieszenia. Teraz już to wiemy - wóz ze startu zatrzymanego pierwszą "setkę" osiąga w 2,8 sekundy!

McLaren P1 to niesamowite hybrydowe hiperauto, które właśnie trafiło do produkcji. Auto jest następcą legendarnego modelu F1, który przez długi czas dzierżył rekord najszybszego auta dopuszczonego do ruchu. P1 podobnie jak swój poprzednik zostanie stworzony w limitowanej serii - z informacji producenta wynika, iż na rynek trafi 375 egzemplarzy tego mocarnego auta.

Po kilkunastu miesiącach spekulacji i niecierpliwych wyczekiwań na oficjalne dane techniczne, wreszcie wiemy, co tak naprawdę wóz potrafi. W tabeli przeznaczonej dla informacji o osiągach pojawiła się bardzo ważna pozycja - nota o czasach przyspieszenia. Pierwsza "setka" przekraczana jest w czasie 2,8 sekundy! To jednak nie wszystko, bo innym imponującym osiągnięciem jest czas przyspieszania od 0 do 200 km/h wynoszący 6,8 s. Co więcej bariera 300 km/h ze startu zatrzymanego przekraczana jest w 16,5 sekundy! Dystans 1/4 mili McLaren P1 pokonuje w 9,8 s przy prędkości 245 km/h na linii mety. Szybkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 350 km/h.

Zobacz także: LaFerrari - Hybrydowy hiperwóz z Maranello - WIDEO + ZDJĘCIA

Skąd biorą się tak rewelacyjne osiągi? Lekką konstrukcję oparto o wykorzystanie włókna węglowego oraz aluminium, co pozwoliło osiągnąć masę własną 1300 kg. Niskie opory powietrza zapewnia specjalnie zaprojektowana aerodynamiczna sylwetka z karbonu wspierana armią spoilerów. O niesamowite osiągi dbają rozwiązania przeniesione wprost z bolidów Formuły 1, z systemem KERS na czele. Do napędu użyto podwójnie turbodoładowany, benzynowy motor V8, o pojemności 3,8 litra, wspierany przez silnik elektryczny. Łączna moc zestawu to 900 KM i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dopełnieniem całości jest 7-biegowa, dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna przekazująca napęd na tylne koła.

WIDEO - w takich warunkach budowany jest McLaren P1

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: