SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Odmieniony Ford F-150: najnowocześniejszy wśród pick-upów

Odmieniony Ford F-150: najnowocześniejszy wśród pick-upów

12.01.2017, godz. 13:54
Ford F-150 lifting 2018
Ford F-150 lifting 2018 foto: Ford

Poprawiony z wyglądu, jeszcze mocniejszy, bardziej przemyślany i z lepszymi możliwościami - taki jest nowy Ford F-150. Szkoda tylko, że ten duży i mocny pick-up jest przeznaczony głównie na amerykański rynek. Co zmieniło się w zmodernizowanej wersji, najchętniej wybieranej półciężarówki w USA?

Inwestycje Forda w sektor samochodowy i komunikacyjny nabierają rozpędu. Istotnymi ich elementami są zaprezentowany na targach w Detroit Ford F-150, a także zapowiedź wielkiego powrotu na amerykański rynek pick-upa Rangera oraz wprowadzenie do globalnej sprzedaży współczesnej wersji legendarnego Bronco.

Wygląd Forda F-150 został bardziej zbliżony do designu największych pick-upów serii F, oznaczanych dopiskiem Super Duty. Urosły nadkola, osłona chłodnicy stała się masywniejsza, a klienci będą mieli w zależności od upodobań do wyboru kila wersji potężnego grilla. To co jednak najbardziej rzuca się w oczy, to charakterystyczne LED-owe reflektory w kształcie litery C. Tylna klapa skrzyni ładunkowej także została przestylizowana i będzie inna w zależności od wersji wyposażenia (XL, XLT, Lariat, King Ranch, Platinum i Limited). Ponadto jak to bywa w przypadku liftingów, pojawiają się nowe wzory obręczy kół w rozmiarach od 17 do 22  cali.

Przeczytaj też: Będzie hybrydowy Ford Mustang i elektryczny SUV

Projekt kabiny także nie obył się bez zmian. Nieco odmieniono wygląd deski i konsoli centralnej oraz użyto w produkcji lepszych materiałów. Najważniejszy jest jednak skok technologiczny, ponieważ F-150 to teraz pierwszy w klasie pick-up wyposażony w tak zaawansowane technologie. Ford zastosował system zapobiegania kolizji z wykrywaniem pieszych, adaptacyjny tempomat z funkcją Stop-and-Go, modem 4G LTE, układ SYNC 3 systemu multimedialnego z obsługą Apple CarPlay i Android Auto, a także audio przygotowane we współpracy z firmą Bang & Olufsen. W manewrowaniu wielkim pick-upem pomoże zestaw kamer 360 stopni.

To co może najbardziej zadziwić Amerykanów, to silnik wysokoprężny dołączający do oferty zdominowanej przez motory benzynowe. Doładowana jednostka 3.0 V6 jest tymczasowo owiana tajemnicą i nie znamy jej danych technicznych, ale pewne jest, że w 2018 roku zasili gamę napędową. Silnik ten będzie łączony z 10-biegowym automatem. Ponadto nowością jest benzynowe 3.3 V6 (moc 282 KM i 343 Nm), zastępujące dotychczasowe 3.5-litra. Jednostkę połączono z 6-biegową przekładnią automatyczną. Pozostałe 6-cylindrowe motory EcoBoost łączone z 10-biegowymi skrzyniami automatycznymi, o pojemności 2.7 l i 3.5 l pozostaną bez zmian. Flagowe 5.0 V8 Coyote za jakiś czas będzie zastąpione zupełnie nową konstrukcją 4.8 V8, oferującą lepsze osiągi i niższe zużycie paliwa.

Ford F-150 po modernizacji trafi do sprzedaży w USA jesienią 2017 roku.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: