SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Volkswagen Golf świętuje - to już 40 lat hitu z Niemiec!

Volkswagen Golf świętuje - to już 40 lat hitu z Niemiec!

31.03.2014, godz. 16:52
40 lat Golfa
foto: Volkswagen

Niemiecki producent ma powody do świętowania. Najpopularniejszy samochód w Europie, Volkswagen Golf, obchodzi 40. rocznicę obecności na rynku. Ten bestsellerowy model od czasu swojego debiutu znalazł łącznie przeszło 30 milionów nabywców.

Historia Golfa sięga 29 marca 1974 roku, kiedy pierwszy jego egzemplarz opuścił fabrykę w Wolfsburgu. Kompaktowy hatchback rozpoczął nową epokę, zastępując niezwykle popularnego Garbusa. Warto wspomnieć, że poprzednik Golfa został wyprodukowany w liczbie przeszło 21,5 miliona egzemplarzy. Trzeba więc przyznać, że Volkswagen potrafi projektować samochody, które trafiają w gusta klientów.

Druga generacja niemieckiego kompaktu zadebiutowała w 1983 roku. Samochód wyróżniał się regulowanym katalizatorem i opcjonalnym systemem ABS. Dla entuzjastów jazdy po nieutwardzonych drogach przygotowano wersję Synchro. Trzecia generacja wyróżniała się wprowadzeniem czołowych poduszek powietrznych i dużo lepszego zachowania podczas zderzenia. W 1993 roku w Golfie zadebiutował silnik wysokoprężny TDI z wtryskiem bezpośrednim.

Przeczytaj też: Volkswagen Golf Sportsvan - polski debiut na Motor Show Poznań 2014 - WIDEO

Czwarta generacja była dalszą ewolucją w kierunku samochodu maksymalnie bezpiecznego i przyjaznego kierowcy. Warto wspomnieć, że "czwórka" jako pierwsza występowała w ultrasportowej odmianie R32, która była w stanie rozwinąć prędkość 250km/h. Golf V wyróżniał się szerokim wachlarzem wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa i komfortu. W 2006 roku zadebiutował Golf Plus. W szóstej generacji premierę miały silniki diesla z układem Common Rail, a także nowoczesne systemu takie jak Light Assist, Park Assist.

4 września 2012 roku zadebiutowała siódma odmiana niemieckiego kompaktu. Przez wielu jest ona uznawana za najbardziej udany samochód tego typu na rynku.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: