SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Peugeot 2008 DKR16 gotowy na Rajd Dakar 2016

Peugeot 2008 DKR16 gotowy na Rajd Dakar 2016

04.12.2015, godz. 14:42
Peugeot 2008 DKR16
Peugeot 2008 DKR16 foto: Peugeot

Peugeot 2008 DKR16 jest gotowy na podbój bezdroży. Pojazd przyszykowany do startu w Rajdzie Dakar 2016, w porównaniu z autem z poprzedniego roku ma dłuższe i szersze nadwozie oraz mocniejszy silnik. Doświadczenia ze startów w roku 2015 utwierdziły także konstruktorów w przekonaniu, aby pozostać przy śmiałej koncepcji samochodu z napędem jedynie na tylną oś.

Team Peugeot Total składający się z takich gwiazd jak Sébastien Loeb, Stéphane Peterhansel, Cyril Despres i Carlos Sainz, wystartuje w Rajdzie Dagar 2016. Zespół w ekspedycji przemierzającej w styczniu Argentynę i Boliwię, wystąpi w nowych barwach, łączących wszystkich partnerów wspierających projekt.

Peugeot 2008 DKR16 dorobił się poważnych zmian. Pustynny bolid jest szerszy, niższy, szybszy i mocniejszy. Auto ma większy rozstaw kół i osi oraz znacznie skrócone zwisy przedni i tylny, aby lepiej stawić czoła piaszczystym wydmom, kamienistym drogom i potokom. Środek ciężkości został położony niżej, zmieniona została także aerodynamika nadwozia. Auto otrzymało po raz pierwszy srebrny dach, który ma odbijać gorące promienie argentyńskiego słońca, gdzie temperatura w styczniu potrafi sięgać nawet 50°C.

Zobacz też: Peugeot 308 GTi: sportowy kompaktowy lew w akcji

Pod maskę trafił nowy napęd. Moc na koła tylne przekazuje 3-litrowy wysokoprężny silnik V6 biturbo, który rozwija większą moc i jest bardziej elastyczny. Generuje 350 KM i 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość z jaką auto może pojechać to 200 km/h. Zmodyfikowano zawieszenie, które zostało lepiej przygotowane na walkę z nierównościami i zróżnicowaniem terenu. Konstrukcja zawiera podwójne wahacze trójkątne, stabilizatory poprzeczne, sprężyny śrubowe (po jednej na koło) i regulowane amortyzatory (po dwa na koło). Wspomaganie kierownicy jest hydrauliczne. Koła to jednoelementowe obręcze felg ze stopu magnezu z dopasowanymi do nich, lekkimi oponami Michelin.
.

38. edycja Rajdu Dakar

Rajd Dakar 2016 wystartuje z Buenos Aires w Argentynie, w sobotę 2 stycznia i zakończy się w Rosario w sobotę 16 stycznia. Na cztery maszyny w kolorach Red Bulla czeka intensywna trasa o długości 10 tys. km przecinająca w poprzek Amerykę Południową.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: