SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Polacy kupują nowe auta na potęgę! Czy to już koniec kryzysu? Rekordowa sprzedaż w pierwszym kwartale 2014 roku

Polacy kupują nowe auta na potęgę! Czy to już koniec kryzysu? Rekordowa sprzedaż w pierwszym kwartale 2014 roku

08.04.2014, godz. 13:30
Motor Show Poznań 2014/Volkswagen Golf Sportsvan
foto: zdjęcia własne

W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano łącznie 108 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych. To wynik najlepszy od czterech lat. Co jest powodem wysokiej sprzedaży? Czy ta tendencja utrzyma się cały rok?

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", wiele firm samochodowych w pierwszych trzech miesiącach  20214 roku wykonało połowę planowanej na cały rok sprzedaży. Przedstawicielstwa koncernów liczą jednak na dalsze duże zainteresowanie klientów.

Dobrze sprzedają się między innymi samochody luksusowe. Mariusz Nycz, dyrektor sprzedaży i marketingu Volvo Auto Polska, powiedział: "Obserwujemy dobre nastroje konsumenckie. Spodziewamy się, że pozostałe trzy kwartały będą pomyślne zarówno dla nas, jak i dla całego segmentu premium".

Sprawdź: Pełne odliczenie VAT-u od samochodów "z kratką" tylko do 1 kwietnia 2014

Na wysoką sprzedaż miało wpływ wprowadzenie od 1 kwietnia nowych zasad odliczeń podatku VAT od samochodów z kratką. Warto jednak przypomnieć, że przepisy, które weszły właśnie w życie, nadal są atrakcyjniejsze od tych, które obowiązywały do końca 2013 roku.

Jeśli sprzedaż będzie utrzymywała się w ciągu roku na podobnym poziomie, może dojść do odwrócenia trendu na polskim rynku, gdzie od 1999 roku liczba sprzedanych pojazdów systematycznie spadała.

Jak podaje auto.dziennik.pl, dyrektor Generalny General Motors Poland, Wojciech Mieczkowski szacuje, że już w 2015 roku całkiem realny jest wynik 420 tysięcy zarejestrowanych nowych samochodów. Jacek Trojanowski, dyrektor generalny Citroen Polska jest ostrożniejszy w zapowiedziach, twierdząc, że w tym roku dobrym wynikiem będzie sprzedaż na poziomie 360 tys. egzemplarzy. Dla porównania, w ubiegłym roku sprzedano prawie 290 tys. aut osobowych oraz 42 tys. dostawczych.

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: