SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Powrót sportowego Yarisa! Silnik 1.8 i turbodoładowanie

Powrót sportowego Yarisa! Silnik 1.8 i turbodoładowanie

09.03.2017, godz. 10:09
Genewa 2017 - stoisko Toyota
Genewa 2017 - stoisko Toyota foto: toyota

Toyota Yaris GRMN - tak nazywa się nowość w klasie hot-hatch segmentu B. Auto bezpośrednio korzysta z osiągnięć technologicznych Toyoty wypracowanych w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Samochód napędzany silnikiem 1.8 turbo dysponuje mocą 210 koni mechanicznych, zapewnia świetne przyspieszenie i ma dawać ogromną radość z jazdy.

Do tej pory na autach Toyoty mających coś wspólnego ze sportem pojawiało się oznaczenie TRD (Toyota Racing Development). W przypadku nowego ostrego Yarisa jest jednak inaczej bowiem do logotypów aut z Kraju Kwitnącej Wiśni dołączyło nowe wyścigowe oznaczenie GRMN. Skrót ten pochodzi od Gazoo Racing Masters of the Nurburgring, co w tłumaczeniu oznacza "mistrzowie Nurburgringu".

Zobacz też: Salon Genewa 2017 - samochody sportowe - GALERIA

Twórcy tworząc mały szybki pojazd, który trafi do sprzedaży na początku 2018 roku, inspirowali się Yarisem WRC (Toyota wróciła do serii WRC po 17 latach przerwy). Sportowe korzenie Yarisa GRMN przejawiają się w bardzo mocnym silniku, świetnych osiągach, a także w stylizacji nadwozia i projekcie wnętrza. Zastosowana kolorystyka nawiązuje do oryginalnych rajdowych zdobień zespołu Toyoty.

Auto napędza dynamiczna jednostka 1.8 o mocy 210 KM trafiającej na przednią oś za pośrednictwem 6-stopniowej manualnej skrzyni biegów. Toyota obiecuje, że Yaris GRMN będzie miał najlepsze osiągi w swojej klasie pod względem przyspieszania od 0 do 100 km/h oraz od 80 do 120 km/h na 4. biegu, ale oficjalnych czasów na razie wciąż jeszcze nie znamy. Pewne prowadzenie i przyczepność zapewnia mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu.

Toyota Yaris GRMN będzie produkowana w fabryce Toyota Motor Manufacturing France w Valenciennes.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: