SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Quattro - 30 lat sportowej myśli Audi

Quattro - 30 lat sportowej myśli Audi

20.06.2013, godz. 11:17
Audi quattro
foto: Audi

Quattro GmbH obchodzi 30 lat tworzenia innowacji dla firmy Audi. Nazwa quattro oznaczająca napęd na cztery koła, poza przypisywaniem jej do samochodów wyposażonych w mechanizm rozdzielający moc silnika na każde z kół, odnosi się również do zaawansowanej techniki i sportowej historii.

Dzięki ważnym sukcesom odnoszonym w sportach motorowych, marka Audi na zawsze zapisała się na kartach historii. Sportowe zmagania wyścigowych aut, będące najlepszym polem testowym dla nowych rozwiązań, pozwoliły na wprowadzenie do seryjnych aut wielu nowinek technicznych. Jednym z najbardziej znanych mechanizmów Audi jest napęd quattro, rozdzielający moc silnika na wszystkie cztery koła. W 1980 roku firma z Ingolstadt po raz pierwszy zaoferowała taki stały napęd na cztery koła, w produkowanym seryjnie modelu Audi quattro. Od tego czasu po ponad trzydziestu latach, dziś co czwarte sprzedawane Audi na świecie jest wyposażone w stały napęd quattro.

>>> Audi Sportscar Experience: Audi R8 V10 Plus i R8 V10 GT na Torze Poznań <<<

W roku 1983 założono spółkę quattro GmbH, zależną od Audi AG. To właśnie ta firma obchodząca swoje 30-te urodziny, odpowiada teraz za trzy najważniejsze zakresy działania koncernu. Pierwszy z nich to rozwój nowych rozwiązań technicznych i konstruowanie topowych samochodów marki Audi - modeli RS i R8. Drugi zakres to indywidualizacja pojazdów i akcesoria, a trzeci opiera się na sporcie motorowym. Skrót S oraz RS oznacza, że każdy samochód z czterema pierścieniami w logo opatrzony tym symbolem, posiada stały napęd na cztery koła quattro dający dynamikę jazdy, najmocniejszy silnik w danej rodzinie i ekstremalne osiągi.

Quattro GmbH wchodząc w czwartą dekadę swej działalności, ma się czym poszczycić. Nigdy w historii nie oferowała tylu unikalnych modeli, co obecnie. W ofercie znajdziemy: Audi R8 z trzema silnikami i dwiema formami karoserii do wyboru, Audi RS 4 Avant, RS 5 w wersji Coupe i Cabriolet, RS 6 Avant, RS 7 Sportback, TT RS w dwóch wariantach Coupe i Roadster oraz RS Q3, pierwszy w ofercie Audi sportowy SUV.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: