SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Rajdowe Mitsubishi Space Star zespołu Dytko Sport: diamentowy debiut na Karowej

Rajdowe Mitsubishi Space Star zespołu Dytko Sport: diamentowy debiut na Karowej

09.12.2014, godz. 08:48
52. Rajd Barbórka - Debiut Mitsubishi Space Star Proto
52. Rajd Barbórka - Debiut Mitsubishi Space Star Proto foto: zdjęcia własne

Podczas 52. Rajdu Barbórki, na sławnym Kryterium Asów Karowej po raz pierwszy przed polską publicznością wystąpiła rajdowa wersja Mitsubishi Space Star Proto zbudowana przez Pawła Dytkę. Ten 400-konny potwór ma szansę zaistnieć już w przyszłym roku na rajdowych odcinkach. Trzeba przyznać, że auto robi wrażenie!

W porównaniu do seryjnego Space Stara, którego mieliśmy okazję testować w październiku, rajdowe auto podobne jest tylko z wyglądu. Wewnątrz auto jest zupełnie inne. To samochód wyczynowy oparty o większe Mitsubishi Lancer EVO X. Z większego brata zapożyczone zostały takie elementy jak zawieszenie czy napęd. 400-konny silnik katapultuje ważące 1250 kg auto w zaledwie 3,7 sekundy do 100 km/h a prędkość maksymalna to 215 km/h. Dodatkowo nad bezpieczeństwem kierowcy i pilota czuwają sportowe hamulce Brembo a w razie wypadku homologowana klatka bezpieczeństwa Ireco.

Zobacz też: Rajd Barbórka 2014: Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran wygrali 52. Barbórkę

Paweł Dytko swoją przygodę ze sportem samochodowym rozpoczął w 1996 roku. Razem ze swoim kuzynem Tomaszem startowali w wielu rajdach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Jest również dwukrotnym mistrzem Polski w Wyścigach Górskich. Obecnie prowadzi firmę Dytko Sport, która zajmuje się przede wszystkim budową samochodów rajdowych oraz współpracuje z siecią serwisową Euromaster, której barwy przywdziało rajdowe Mitsubishi podczas debiutu na Karowej.

Czytaj też: 52. Rajd Barbórka: Tomasz Kuchar wygrał Kryterium Asów Karowej 2014

Euromaster to największa w Europie sieć warsztatów z zakresu usług oponiarskich i tzw. szybkiej mechaniki. W Polsce Euromaster obecny jest w 70 lokalizacjach i obsługuje zarówno samochody osobowe, dostawcze, jak i pojazdy ciężarowe, a 50 serwisów mobilnych Euromaster serwisuje floty transportowe na terenie całej Polski. Koncept Euromaster to obsługa opon, hamulców, oświetlenia, wymiana oleju i wycieraczek, serwisowanie klimatyzacji. W dalszej kolejności to naprawy elementów zawieszenia, geometria, diagnostyka elektroniki, naprawa szyb aż po przeglądy gwarancyjne.

Z rozmów z kibicami bezpośrednio po Rajdzie wynikało, że przejazd Rajdowego Mitsubishi Space Star wzbudził wielkie zainteresowanie. Pojazd był jednym z ciekawszych momentów Kryterium Asów Karowej związanego z 52. Rajdem Barbórki. Oby więcej takich projektów!

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: