SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości TOP 10 najczęściej kradzionych aut w Polsce - te modele złodzieje upodobali sobie najbardziej w 2013 roku

TOP 10 najczęściej kradzionych aut w Polsce - te modele złodzieje upodobali sobie najbardziej w 2013 roku

04.02.2014, godz. 08:34
kradzież samochodu, włamanie do auta
foto: EAST NEWS, materiały prasowe

Komenda Główna Policji opublikowała niedawno listę najczęściej kradzionych aut w 2013 roku, w Polsce. W porównaniu do roku 2012 uległa ona niewielkiej zmianie, jednak wciąż na czele rankingu królują pojazdy niemieckie. Właściciele samochodów marki Volkswagen i Audi mają najwięcej powodów do obaw o swoje "cacka", gdyż to właśnie one przeważnie padają łupem złodziei.

 

Poniżej prezentujemy listę 10 aut, które złodzieje najchętniej obierają za cel. Ranking obfituje przede wszystkim w marki należące do koncernu Volkswagen, jednak dwie pozycje zajmują także modele z Japonii. Co ciekawe, w tegorocznym zestawieniu zabrakło m.in. Skody Octavii, która do tej pory również była w nim obecna. Najczęściej pojazdy są kradzione z myślą o sprzedaży na części na rynku wtórnym. Rzadziej zaś samochody są sprzedawane w całości. Wynika to z tego, że części do popularnych aut są dosyć drogie, a w handlu tylko poszczególnymi elementami trudniej jest określić ich źródło pochodzenia.

Przeczytaj: TOP 10 najchętniej kupowanych nowych aut w Polsce - bestsellery rynku 2013 roku

Miejsce 10 - Toyota Corolla / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 247

Japońskie auto jest bardzo popularne na polskim rynku, jednak ceny części do niego są dosyć wysokie, dzięki czemu złodzieje mają okazję na szybki zarobek. Zwykle osoby kupujące elementy do swojego pojazdu nie zwraca uwagi na to, czy pochodzą one z kradzieży, czy też z legalnego źródła.

Miejsce 9 - Ford Mondeo / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 250

Liczba skradzionych aut zawsze jest zależna od popularności auta na danym rynku. Im więcej egzemlarzy, tym większe zapotrzebowanie na używane podzespoły. W rzeczywistości duży popyt na części skutkuje zwiększoną podażą z nieznanego źródła.

Miejsce 8 - Honda Civic / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 251

Sytuacja drugiego japończyka na liście jest podobna do tej, którą można zaobserwować w przypadku Toyoty Corolli. Pomimo swojej bezawaryjności właścicieli mogą przerażać wysokie ceny poszczególnych elementów, przez co są bardziej skłonni do zakupu części używanej.

Miejsce 7 - Volkswagen Touran / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 252

Rodzinny minivan otwiera listę pojazdów z koncernu Volkswagen. O ile model ten nie jest bardzo często spotykany na polskich drogach, o tyle jego bliskie pokrewieństwo z popularnym Golfem wpływa na liczbę egzemplarzy przywłaszczonych przez złodziei.

Miejsce 6 - Seat Leon / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 272

Hiszpańskie auto również jest spokrewnione z Golfem, co wpływa na poziom kradzieży. Dodatkowo model ten jest wybierany przeważnie przez młode osoby, które wolą wydać mniej na używaną część w dobrym stanie, niż kupować "nówkę" w ASO.

Miejsce 5 - Audi A3 / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 289

Kolejny krewny Volkswagena Golfa. Na dużą ilość skradzionych pojazdów składa się również prestiż marki, wysokie ceny części oraz wysokie kwoty zakupu aut używanych.

Miejsce 4 - Audi A6 / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 343

Reprezentatywna, luksusowa limuzyna, której części nie należą do tanich. Duży popyt na używane auta również jest wabikiem na złodziei.

Miejsce 3 - Audi A4 / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 677

Model ten to mieszanka prestiżu Audi i techniki powiązanej z Volkswagenem Passatem. Można zanotować duży skok w porównaniu do miejsca 4.

Miejsce 2 - Volkswagen Passat / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 681

To auto jest marzeniem większości Polaków. Nie powinna więc dziwić duża ilość kradzionych egzemplarzy tego modelu. W tym przypadku działają przede wszystkim reguły handlu: skoro jest popyt, jest i podaż.

Miejsce 1 - Volkswagen Golf / ilość skradzionych sztuk modelu w 2013 roku: 991

Absolutny lider rankingu. Jeśli chodzi o niemieckiego hatchbacka, to większość skradzionych pojazdów kończy jako części zamienne na portalach aukcyjnych. Wynika to z faktu, że na Golfa decydują się najczęściej młodzi ludzie o niezbyt zasobnym portfelu, których nie stać na kupowanie nowych, oryginalnych elementów.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: