SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Renault ZOE: Elektryczny mieszczuch dla Europy - ZDJĘCIA

Renault ZOE: Elektryczny mieszczuch dla Europy - ZDJĘCIA

20.03.2013, godz. 14:26
Renault ZOE
foto: Renault

Renault ZOE zaprezentowane po raz pierwszy na targach Genewa 2012, kilka miesięcy później trafiło do sprzedaży we Francji. W marcu bieżącego roku sprzedaż elektrycznego pojazdu rozpoczęto na szerszą skalę. Niewielki hatchback w przeciągu 2013 i 2014 roku będzie systematycznie pojawiać się w kolejnych krajach europejskich.

ZOE to pierwszy samochód Renault, zaprojektowany od podstaw jako w 100% pojazd elektryczny. Model jest kompaktowym hatchbackiem o płynnych i czystych liniach. Za design zewnętrzny odpowiada stylista Jean Sémériva. Charakterystyczny dla nowej stylistyki francuskiej marki przód, wyróżnia się sympatycznym i pociągającym wyglądem. Niebieskawe zabarwienie logo, świateł przednich oraz tylnych, i dodatkowo przyciemnianych szyb sygnalizuje, że ma się do czynienia z samochodem w pełni elektrycznym.

Relaksująca kabina nawiązuje do świata czystości i emanuje kojącym spokojem, między innymi poprzez zastosowanie delikatnych w dotyku materiałów. O komfort dbają wygodne fotele ze zintegrowanymi zagłówkami. Siedmiocalowy ekran konsoli Renault R-Link wizualnie wygląda tak, jakby się unosił przed deską rozdzielczą, podobnie jak w modelu Renault Clio. Przed oczami kierowcy zamiast tradycyjnych wskaźników wpasowano ekran TFT tablicy rozdzielczej, co wskazuje na wysoki poziom zaawansowania technologicznego ZOE.

>>> Renault Fluence po liftingu: CENA w POLSCE od 54 900 zł <<<

Pod maską auta ulokowano silnik elektryczny o mocy 88 KM i 220 Nm, który pozwala osiągnąć prędkość maksymalną rzędu 135 km/h. W zależności od stylu jazdy i warunków pogodowych samochodem można przejechać od 100 do 150 km. Co ciekawe jego zasięg podczas homologacji w cyklu znormalizowanym (NEDC) przekroczył 200 km. Taki wynik możliwy jest dzięki systemowi "Range OptimiZEr" będącym na wyposażeniu standardowym samochodu ZOE, który zwiększa zasięg pojazdu o niemal 25%. Rewolucyjny układ ładowania dostosowuje się do mocy dostępnej w gnieździe zarówno jednofazowym, jak i trójfazowym, aż do 43 kW. Dzięki temu jest w stanie naładować akumulator do poziomu 80% w ciągu 30 minut.

Auto we Francji jest dostępne za cenę od 13 700 EUR brutto (cena we Francji po odliczeniu zachęty podatkowej, z wynajmem baterii od 79 EUR brutto miesięcznie dla przebiegu 12 500 km rocznie przez 3 lata).

WIDEO - tak prezentuje się w ruchu elektryczne Renault ZOE

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: