SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Rolls-Royce Dawn debiutuje: dżentelmen bez kapelusza

Rolls-Royce Dawn debiutuje: dżentelmen bez kapelusza

09.09.2015, godz. 10:31
Rolls-Royce Dawn
Rolls-Royce Dawn foto: Rolls-Royce

Brytyjska ikona prestiżu, marka Rolls-Royce, oficjalnie prezentuje nowy model samochodu. Oto ociekający ekskluzywnością Dawn - kabriolet zbudowany na bazie stylowego Wraitha.

Krezusi na widok najnowszego dzieła składanego ręcznie w fabryce w Goodwood, zapewne już snują plany, by na ich podjazdach stanęło to nowe królewskie cabrio. Down to sporych rozmiarów kabriolet zbudowany w oparciu o konstrukcję Wraitha, ale w przeciwieństwie do niego, Down zawiera aż 80 procent zmienionej powierzchni zewnętrznej. Panele boczne, tył oraz przede wszystkim przód, wyglądają nieco inaczej. Wszystko po to, aby Down prezentował własny styl i charakter.

Zobacz też: Rolls-Royce Phantom Nautica: jacht na kołach

Mimo nadwozia typu cabrio, obszerność kabiny jest imponująca. Rolls-Royce zadbał, aby autem mogły podróżować w komforcie 4 dorosłe osoby. Wewnątrz panuje elegancki klimat, wynikający z przepychu zastosowanych materiałów najwyższej jakości i maksymalnego poziomu wyposażenia. Wszechobecna skórzana tapicerka, metalowe akcenty i drewno to już symbole brytyjskiej marki. Zamykanie i otwieranie dachu trwa 22 sekundy. Procedurę tę można wykonać przy prędkościach do 50 km/h.

Rolls-Royce Dawn pod długą maską otrzymał 6.6-litrowy silnik V12 z podwójnym doładowaniem o mocy 571 KM i Nm i maksymalnym momencie obrotowym 780 Nm, dostępnym już od 1500 obr./min. Motor połączono z 8-biegową skrzynią automatyczną ZF zawierającą moduł GPS, który ustala, czy wybrany bieg odpowiada bieżącym warunkom drogowym. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 4,9 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h.

Debiut przed szerszą publicznością odbędzie się podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie. Auto trafi do sprzedaży już w 2016 roku.

WIDEO - zobacz jaki jest Rolls-Royce Dawn

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: