SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Skoda dokłada do silnika 1.2 TSI 85 KM fabryczną instalację LPG

Skoda dokłada do silnika 1.2 TSI 85 KM fabryczną instalację LPG

28.08.2014, godz. 12:21
Skoda Rapid
Skoda Rapid foto: Skoda Auto

Aktualnie Skoda swoją fabryczną instalację gazową oferowała tylko do silnika 1.2 MPI. Sytuacja ta właśnie ulega zmianie, dzięki poszerzeniu oferty o bardziej zaawansowaną jednostkę 1.2 TSI. Kombinacja ta debiutuje w modelach Rapid i Rapid Spaceback.

Turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa (technologia TSI) otrzymał specjalnie opracowaną instalację gazową, pozwalającą maksymalnie wykorzystać zalety tego silnika. Technologia TSI wymagała zastosowania innego sterownika gazowego, podłączonego do wewnętrznego systemu diagnostyki (samodiagnozy) samochodu. To pozwala na bieżąco kontrolować ilość wtryskiwanego paliwa i korygować skład mieszanki dla utrzymania wysokich osiągów i przyjazności środowisku.

Czytaj też: TEST Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI DSG: praktyczny hatchback za przyzwoitą kasę

Montaż systemu LPG w samochodach z silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa wiąże się między innymi z problemem nagrzewania się paliwa wewnątrz wtryskiwaczy benzynowych, które działają w bardzo ograniczonym wymiarze podczas pracy silnika zasilanego LPG. Instalacja Landi Renzo opracowana dla Skody rozwiązuje ten problem, przemywając przez cały czas wtryski benzynowe niewielką ilością benzyny dostarczanej do cylindrów. Strategia ta pozwala skrócić czas przebywania benzyny w podwyższonej temperaturze.

Wymagany stabilizator do benzyny i oleju

Aby zapobiec procesom wewnętrznego zanieczyszczania się wtryskiwaczy benzynowych osadami przegrzanego paliwa, nowa strategia zakłada okresowe dolewanie specjalnego stabilizatora do benzyny i oleju silnikowego. W czasie najmniejszego zapotrzebowania na paliwo, podczas pracy na biegu jałowym oraz w momentach największego obciążenia silnika, stosowane jest przejście na całkowite zasilanie benzyną, w dalszym stopniu przyczyniając się do długotrwałej, bezproblemowej pracy układu napędowego. By zapobiegać potencjalnemu powstawaniu wspomnianych zanieczyszczeń, Skoda oferuje nowatorskie rozwiązanie profilaktyczne polegające na dodaniu specjalnego preparatu (stabilizatora) do benzyny i oleju. Dodatkowy środek jest prosty w obsłudze - dolewa się go do zbiornika paliwa co 5 000 km.

Przeczytaj też: Skoda Rapid 1.6 TDI Elegance - TEST czeszki od SuperAuto24.pl

Nowa instalacja LPG dla modelu Rapid 1.2 TSI 85KM od momentu debiutu na rynku objęta jest promocją, obniżającą jej cenę do 3 499 zł. Równolegle, promocyjnymi zniżkami cen objęty został także drugi wariant modelu Rapid z instalacją LPG - z silnikiem 1.2 MPI o mocy 75 KM - oraz Citigo, wyposażony w silnik 1.0 MPI o mocy 60 KM. Instalacja gazowa w modelu Rapid 1.2 MPI dostępna jest za cenę 3 499 zł (o 851 zł taniej, niż dotychczas), w Citigo 1.0 MPI - tylko 2 499 zł (obniżka o 1 151 zł).

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: