SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Skoda Octavia liftback 4x4 wjeżdża do oferty

Skoda Octavia liftback 4x4 wjeżdża do oferty

05.11.2014, godz. 12:58
Skoda Octavia 4x4
Skoda Octavia 4x4 foto: Skoda Auto

Skoda Octavia wzbogaca się o wersję liftback 4x4. Do tej pory w ofercie widniała tylko odmiana Combi 4x4. Samochód podobnie jak jego bardziej wszechstronna odmiana, jest dostępny z tymi samymi silnikami diesla lub jednym benzynowym.

Skoda Octavia liftback 4x4 została standardowo wyposażona w system elektronicznego sterowania blokady mechanizmu różnicowego EDS. Dodatkowo samochód jest wyposażony w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego XDS. Dzięki XDS samochód jeszcze dynamiczniej może pokonywać zakręty. Funkcja ta zapewnia optymalne przekazywanie momentu napędowego na nawierzchnię, zmniejszając tendencję do podsterowności. W przypadku wersji 4x4 w konstrukcji tylnej osi zastosowano zawieszenie wielowahaczowe, które obejmuje jeden wahacz wzdłużny oraz trzy wahacze poprzeczne dla każdego koła, jak również stabilizator.

Przeczytaj też: TEST Skoda Octavia Combi 1.8 TSI 4x4: eleganckie kombi za spore pieniądze

System napędowy modelu Octavii 4x4 opiera się na sprzęgle Haldex 5. System napędu na cztery koła programowany jest w taki sposób, by w normalnych warunkach oraz przy lekkim obciążeniu pojazdu, moment obrotowy przeniesiony był zasadniczo na przednią oś. W razie konieczności, w ciągu ułamka sekundy aktywowane są tylne koła. Aktywacja następuje z prędkością uniemożliwiającą utratę trakcji. Pojazd jest w stanie uciągnąć ładunek o masie do dwóch ton w przypadku konfiguracji z silnikiem 2.0 TDI 150 KM.

Octavia 4x4 w wersjach liftback oraz Combi dostępna jest czterema rodzajami silników. Trzy jednostki to silniki wysokoprężne: 1.6 TDI 105 KM, 2.0 TDI 150 KM i 2.0 TDI 184 KM, a także jeden benzynowy 1.8 TSI.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: