SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Wielki sukces Solarisa. Firma świętuje wyprodukowanie 10 000 pojazdu

Wielki sukces Solarisa. Firma świętuje wyprodukowanie 10 000 pojazdu

18.03.2014, godz. 18:48
Solaris
foto: Solaris Bus & Coach

Firma Solaris to jedna z niewielu prężnie działających polskich przedsiębiorstw produkujących pojazdy. Autobusy tej marki można spotkać chyba w każdym mieście w Polsce, a za granicą rodzima marka z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Niedawno z taśm montażowych w fabryce ulokowanej w Bolechowie zjechał pojazd o numerze 10 000.

Montaż niskopodłogowych autobusów w bolechowskiej fabryce ruszył 22 marca 1996 roku, jeszcze pod nazwą Neoplan Polska. Wtedy to właśnie Solange i Krzysztof Olszewscy (właściciele fabryki) zaczęli realizować zamówienie na dostawę 72 autobusów dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Już trzy lata później przedsiębiorstwo zaprezentowało gamę nowych pojazdów Solaris Urbino, opracowanych w głównej mierze przez polskich inżynierów, zaś kolejne dwa lata później Neoplan Polska zostało przekształcone w Solaris Bus&Coach, a właścicielami stali się państwo Olszewscy.

Zobacz też: Polskie ciągniki URSUS wracają na światowe rynki

Firma Solaris szybko została liderem rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w Polsce, a to za sprawą przemyślanych konstrukcji i dużemu doświadczeniu w konstruowaniu tego typu pojazdów. Solarisy można spotkać niemal w większości miast w Polsce, a rynki zagraniczne z czasem zaczęły doceniać polski produkt. Jubileuszowy, 10 000 egzemplarz to model Urbino electric 12, który został kupiony przez firmę Rheinbahn z Dusseldorfu (Niemcy). Polskie pojazdy jeżdżą m.in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, a nawet Australii.

Warto podkreślić, że firma Solaris inwestuje także w nowoczesne i przyjazne środowisku technologie, czego przykładem jest chociażby jubileuszowy egzemplarz napędzany energią elektryczną. Ponadto model Urbino może być wyposażony także w silnik spełniający normę spalin Euro 6. Firma państwa Olszewskich zajmuje się także wytwarzaniem tramwajów oraz autokarów. Jak widać o ile rodzimy przemysł samochodów osobowych w Polsce kuleje, o tyle przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją transportu publicznego mają się naprawdę dobrze.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: