SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Sprężyny z włókna szklanego w autach Audi. Czy okażą się wytrzymałe?

Sprężyny z włókna szklanego w autach Audi. Czy okażą się wytrzymałe?

01.07.2014, godz. 12:53
Sprężyny zawieszenia wykonane z włókna szklanego - Audi
foto: Audi

Audi od wielu lat zwraca wielką uwagę na stałe obniżanie masy swoich pojazdów. Kolejnym krokiem w tej kwestii będzie zastosowanie sprężyn zawieszenia z lekkiego tworzywa sztucznego, wzmocnionego włóknem szklanym (CRP). Już niebawem, to innowacyjne rozwiązanie ma wejść do masowej produkcji.

Sprężyny z tworzywa sztucznego już na pierwszy rzut oka wyglądają inaczej, niż ich stalowy odpowiednik. Mają jasnozieloną barwę, a średnica ich pręta jest zauważalnie większa. Jednocześnie sprężyna jest mniej "skręcona" od konwencjonalnej stalowej.

Przeczytaj też: Systemy operacyjne Android i iOS w samochodach Audi

Największa różnica tkwi jednak w masie. Element z włókna szklanego jest lżejszy aż o 40 procent. Przykładowo sprężyna stalowa w modelu klasy wyższej średniej waży blisko 2,7 kg, a odpowiednik z CRP o tych samych właściwościach ma ciężar 1,6 kg. Zastosowanie innowacyjnych sprężyn w tym przypadku zmniejszy więc masę pojazdu o 4,4 kg.

Warto zwrócić uwagę na to, że włókna szklane są wolne od korozji i jednocześnie odporne na uderzenia kamieniem czy wszelkie chemikalia np. środki do mycia felg. Oprócz tego, do produkcji sprężyn z CRP zużywa się o wiele mniej energii, niż do produkcji sprężyn stalowych.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: