SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Rekord świata w przyspieszeniu 0-100 km/h pojazdem elektrycznym. Pobili go... studenci!

Rekord świata w przyspieszeniu 0-100 km/h pojazdem elektrycznym. Pobili go... studenci!

03.10.2013, godz. 11:36
Próba bicia rekordu przyspieszenia dla pojazdów elektrycznych
foto:

Ekspansja pojazdów elektrycznych wciąż nabiera tempa. Technologia ta coraz śmielej wkracza do codziennego użytku, gdyż producenci wciąż ją rozwijają, a niektórzy śmiałkowie biją autami na prąd motoryzacyjne rekordy. Do tej grupy należą studenci z Delft (Holandia), którzy ustanowili nowy rekord w przyspieszeniu 0-100 km/h dla elektrycznych samochodów - 2,15 s to czas niedostępny nawet dla większości superaut.

Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii z własnej inicjatywy postanowili stworzyć samochód do próby pobicia rekordu przyspieszenia 0-100 km/h dla pojazdów elektrycznych. Do tej pory najlepszym czasem "wykręconym" przez auto na prąd było 2,68 s.

Przeczytaj też: Koenigsegg One:1 będzie ustanawiał nowe rekordy

Do próby poprawienia rekordu studenci zbudowali jednoosobowy pojazd o masie zaledwie 145 kg, którego jednostka napędowa generuje 135 KM mocy. Napęd jest przekazywany na koła tylne. Dzięki temu projektowi możliwe było rozpędzenie się 0-100 km/h w czasie 2,15 s! To wynik lepszy niż zakładali twórcy, którzy obstawiali czas na poziomie 2,30 s.

Dla porównania wynik 2,30 sekundy "do setki" osiągnął Ariel Atom V8, będący najlepiej rozpędzającym się od 0 do 100 km/h samochodem drogowym z napędem spalinowym. Holenderscy studenci pobili go w "elektryku" o 0,15 sekundy.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: