SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Takie będą nowe londyńskie taksówki. Nissan zaprezentował model NV200 - ZDJĘCIA

Takie będą nowe londyńskie taksówki. Nissan zaprezentował model NV200 - ZDJĘCIA

07.01.2014, godz. 11:04
Nissan NV200 / Taxi Londyn
foto: EAST NEWS

Wiemy już jak będą wyglądały nowe londyńskie taksówki. Dotychczasowe charakterystyczne pojazdy zastąpią auta marki Nissan. Modele NV200 nie będą wyglądały jednak tak samo, jak te znane z Nowego Jorku i Tokio. Auta dla Londynu zostały specjalnie przeprojektowane w nawiązaniu do kultowych London TAXI.

Podróżujący taksówkami po Londynie będą mogli już w przyszłym 2015 roku, korzystać z charakterystycznych furgonetek Nissana - modeli NV200. Auta te otrzymają czarny kolor nadwozia i przebudowane przednie światła, zderzaki oraz wielką atrapę wlotu powietrza do silnika. Wszystko po to, by upodobnić design do kultowych Austinów, czy współczesnych aut marki LTI (London Taxis International). Auto powstało we współpracy z władzami miasta i organizacjami taksówkarzy.

Ukłonem w stronę nowoczesności jest napis TAXI podświetlony LED-ową technologią. Projektanci wzbudzającego sympatię Nissana zadbali, aby pojazd był zwrotny i ze swobodą manewrował w wąskich uliczkach starego Londynu. Do napędu będzie używany wysokoprężny silnik 1.6 dCi wspomagany przez automatyczną skrzynię biegów. Inną wersją ma być model e-NV200 o napędzie wyłącznie elektrycznym.

Sprawdź: Nowy Nissan Qashqai wyceniony. W Polsce cena auta staruje od 74 500 zł

Pierwsze modele wersji produkcyjnej zjadą z taśm fabryki w Barcelonie dopiero w grudniu 2014 roku. W Hiszpanii będzie jednak wytwarzana bazowa wersja, która później trafi do brytyjskiego Sunderland, gdzie zostaną zamontowane dodatkowe urządzenia potrzebne dla taksówki.

Warto dodać, że Nissan nie będzie jedynym producentem londyńskich taksówek. Po stolicy Wielkiej Brytanii jeżdżą już chińskie auta Geely, koncernu który wcześniej kupił Volvo. We wrześniu 2013 rozpoczęła się również produkcja nowej wersji tych pojazdów przez London Taxi Company. Poza tym konkurencję stwarza jeszcze Daimler, oferujący londyńską taksówkę na bazie modelu Vito.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: