SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Takim autem Kuba Przygoński wystartuje w Dakarze!

Takim autem Kuba Przygoński wystartuje w Dakarze!

30.12.2016, godz. 14:50
Mini Countryman JCW Rally
Mini Countryman JCW Rally foto: mini

Rajd Dakar startuje 2-go stycznia, a samochody są już na miejscu startu. Jednym z nich jest zupełnie nowy Mini Countryman JCW przygotowany razem z firmą X-raid.

 

Mini jest jednym z faworytów w tej rywalizacji. Nowa konstrukcja ma pozwolić na utrzymanie dobrej passy zapoczątkowanej przez model ALL4 Racing. Korzystając z doświadczenia rajdowego, skupiono się na poprawie wyników w takich kategoriach jak aerodynamika, chłodzenie, rozkład mas i środka ciężkości oraz silnik.

Zobacz też: MINI Countryman drugiej generacji - CENNIK

W przypadku jednostki napędowej nie chodziło o większą moc, a niższe zużycie paliwa. To motor dostarczany przez BMW. Trzylitrowy, sześciocylindrowy diesel ma 340 koni mechanicznych i 800 niutonometrów momentu obrotowego. Co ważne, dzięki zamontowaniu go na ramie, ekipa jest w stanie wymienić silnik w ciągu jednej godziny!

Moc przenoszona jest na cztery koła dzięki sekwencyjnej przekładni SADEV. Mini ma również blokady przedniej i tylnej osi, jak i centralnego dyferencjału. Wydech dostarczył z kolei Akrapovitz. Ciekawostką jest chłodzenie cieczą tylnych hamulców. Karoserię wykonano z włókna węglowego i kewlaru, jednak auto nie jest jednak lekkie – waży 1952 kilogramy.

Siedem egzemplarzy Mini pojawi się na linii startu. Za kierownicą będzie można zobaczyć Mikko Hirvonena czy Kubę Przygońskiego. Przed nimi 9000 kilometrów pyłu, piasku i ciężkiej walki.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: