SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Tata Nano otrzyma silnik wysokoprężny

Tata Nano otrzyma silnik wysokoprężny

04.01.2014, godz. 09:49
Tata Nano
Tata Nano foto: Tata Motors

Tata Nano to najtańszy samochód na Ziemi. Model ten miał zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny na całym świecie, jednak fala sprzedaży wcale nie osiągnęła spektakularnych rozmiarów. W najbliższym czasie Hindusi chcą przedstawić wersję wysokoprężną, co być może przełoży się na poprawę wyników sprzedaży.

Do tej pory klienci chcący nabyć Tatę Nano mieli do dyspozycji tylko jedną jednostkę napędową - benzynowy motor o pojemności 624 cm3, rozwijający 38 KM, który występował także w wersji zasilanej zarówno benzyną, jak i CNG (ta wersja dysponuje mocą 33 KM). Niebawem do palety silnikowej dołączył 2-cylindrowy turbodiesel o pojemności 0.8-litra i mocy 45 KM. Według producenta wariant ten spala zaledwie 2.5-2.8 l oleju napędowego na każde przejechane 100 km.

Przeczytaj: Najchętniej kupowane modele samochodów w Polsce w 2013 roku - TOP 10

Wysokoprężna Tata Nano zostanie odsłonięta w lutym, w trakcie Auto Expo w Indiach. W tym samym czasie hinduski producent powinien przedstawić kolejne dwa nowe modele. Na publiczny debiut czeka sedan oraz hatchback, które powstały na platformie X1, wykorzystanej także w produkcji Visty i Manzy.

Na razie nie ma zbyt wiele informacji o tajemniczych modelach. Wiadomo jedynie, że hatchback został opracowany w europejskim oddziale Tata Motors, a pod jego maskę trafi fiatowski silnik wysokoprężny 1.3-litra MultiJet II i turbodoładowany motor benzynowy 1.2-litra. Jeśli chodzi o sedana to ten nie będzie dłuższy niż 4 metry, a paleta jednostek napędowych obejmie również agregaty montowane w odmianie 5-drzwiowej.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: