SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Ursus pokazał w Lublinie elektryczny pojazd użytkowy. W planach są kolejne auta

Ursus pokazał w Lublinie elektryczny pojazd użytkowy. W planach są kolejne auta

16.09.2016, godz. 20:51
Ursus auto elektryczne
Ursus auto elektryczne foto: Ursus

Ursus, jedyny polski producent ciągników rolniczych z marką o ponad 120-letniej historii, zamierza rozszerzyć swoją ofertę. Lubelska firma stworzyła elektryczny pojazd dostawczy, który został oficjalnie przedstawiony w dniu 16 września w Lublinie.

Ursus otworzył nową halę produkcyjną w Lublinie. Inwestycja o powierzchni 23 tys. m2 została zrealizowana w niespełna 7 miesięcy za 6,5 mln zł. W nowej hali będą produkowane między innymi ciągniki, pojazdy wojskowe, autobusy i trolejbusy, transmisje, silniki oraz pojazdy elektryczne. Prototyp tego ostatniego, czyli auta napędzanego wyłącznie energią elektryczną, został oficjalnie przedstawiony w dniu otwarcia nowej hali produkcyjnej.

Dostawczy pojazd elektryczny Ursusa spełnia warunki homologacji L7e. Oznacza to, że masa własna auta nie przekracza 600 kg. Pojazd powstał w oparciu o lekką, aluminiową ramę. Do budowy wykorzystano materiały kompozytowe. Aktualny zasięg maszyny na jednym ładowaniu to poziom 140 km. Trwają jednak prace nad rozszerzeniem zasięgu do 200 km. Samo ładowanie baterii trwa sześć godzin. Na początku do oferty trafi 2-osobowa maszyna z napędem na tylne koła, a w przyszłości samochód będzie powstawał także w specyfikacji z napędem 4x4.

Zobacz też: URSUS C-3150V POWER - polski ciągnik z Lublina

Pojazd ma pełnić rozmaite role po odpowiednim przygotowaniu. Może być śmieciarką, tradycyjnym furgonem czy nawet wywrotką. Ładowność to 600 kg. Elektryczne rozwiązanie jest dobre dla służb oczyszczania miasta, ponieważ auto w trakcie nocnych prac potrafi przemieszczać się bezszelestnie. Oferta będzie głównie skierowana do firm transportowych oraz służb komunalnych. W planach jest większy elektryczy samochód dostawczy o masie do 3,5 tony.

- Segment pojazdów elektrycznych to jeden z najbardziej perspektywistycznych segmentów rozwoju w Europie, w związku z unijnymi wymogami ograniczenia emisji CO2. Premiera auta dostawczego pokazuje kierunek rozwoju spółki. Ursus chce być w czołówce europejskich graczy na tym rynku i dlatego od kilku lat z sukcesem rozwija dział środków transportu zasilanych "zieloną" energią - mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus S.A.

Na chwilę obecną niestety nie znamy jeszcze ceny, jednak Karol Zarajczyk twierdzi, że będzie ona konkurencyjna w stosunku do innych propozycji rynkowych.

Ursus rośnie w siłę

Obecnie Ursus posiada trzy zakłady produkcyjne (w Lublinie, w Dobrym Mieście k. Olsztyna, w Opalenicy k. Poznania). Cała grupa zatrudnia łącznie ponad 1000 osób. W ofercie spółki jest ponad 80 rodzajów maszyn. Firma produkuje rocznie ok. 1,2 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych. Firma w ciągu ostatnich lat zainwestowała w rozbudową nowoczesnego zaplecza produkcyjnego około 50 mln zł.

Ursus to spółka wyłącznie z polskim kapitałem. Produkty są sprzedawane wielu krajach, m.in. w Czechach, Belgii, Holandii i Pakistanie. Zamówienie na ponad 5 tys. ciągników od Ursusa złożyły firmy z Tanzanii i Etiopii.

Źródło: Super Express TV
autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: