SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Polskie ciągniki URSUS wracają na światowe rynki

Polskie ciągniki URSUS wracają na światowe rynki

07.03.2014, godz. 12:14
ciągnik Ursus 15014
foto: Ursus

Ursus - duma polskiej techniki wraca do łask. Ciągniki niegdyś wytwarzane w Warszawie, obecnie od 2011 roku powstają w Lublinie, a poziomem wykonania i nowoczesności ani trochę nie odstają od produktów zagranicznych. Co więcej nasze traktory na miarę XXI wieku, stają się coraz bardziej doceniane na świecie.

Śmiało można powiedzieć, że Ursus to pozostałość dumy polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Historia firmy sięga 1893 roku, a moment wprowadzenia do produkcji ciągników przypada na rok 1922. Traktory rodzimej produkcji przez dzieciątki lat modernizowały polskie rolnictwo, i nawet dziś mimo wielu kłopotów firmy i zamknięcia fabryki na warszawskim Ursusie, sprzęty wciąż wytwarzane są jeszcze w Lublinie i trafiają do polskich gospodarstw.

Aktualne produkty nie są do końca polskie, gdyż korzystają z zagranicznych podzespołów, a jedna z fabryk ciągników jest zlokalizowana w Turcji. Ma to się jednak nieco zmienić, gdyż szykowany jest całkiem nowy model, który będzie w 100-procentach polską konstrukcją. Wszystko dzięki współpracy Ursus SA z Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Lubelską oraz Fabryką Osi Napędowych SKB Radomsko.

Przeczytaj też: Zygmunt Bieniek stuningował ciągnik Lamborghini - WIDEO

Jak podaje Polskie Radio, zawarta umowa pozwoli na stworzenie ponad 3 tysięcy nowych miejsc pracy. W tej chwili trwa nabór pracowników w Lublinie. - Będziemy sprzedawać znakomite ciągniki na całym świecie i stanie się to po 20 latach niebytu polskich maszyn rolniczych - powiedział o zawartej umowie prezes zarządu Ursusa Karol Zarajczyk.

Firma jest przekonana, że nowy produkt łatwo znajdzie na siebie nabywców. Jak mówi prezes zarządu, firma ma znakomitych inżynierów i ogromne doświadczenie. - Byliśmy dostępni na 120-tu rynkach na świecie i w ciągu najbliższych kilku lat na te 120 rynków wrócimy - cytuje Zarajczyka Polskie Radio.

Obecnie najważniejszy dla Ursusa jest rynek afrykański. W realizacji jest kontrakt na 3 tysiące ciągników dla Etiopii, a także inne zamówienia dla Republiki Południowej Afryki i Angoli.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: