SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Volkswagen Beetle Dune Concept: Garbus w pustynnym stylu

Volkswagen Beetle Dune Concept: Garbus w pustynnym stylu

13.01.2014, godz. 12:05
Volkswagen Beetle Dune Concept
foto: Volkswagen

Uterenowiona wersja popularnego Garbusa? Czemu nie! Volkswagen postanowił zbudować taki samochód, i wbrew pozorom wcale nie jest to odmiana typu buggy. Projekt o nazwie Dune Concept został oparty o "normalnego" Beetle'a i nawiązuje do studyjnego samochodu, do jakiego firma już raz się przymierzała w 2000 roku.

Volkswagen Beetle Dune Concept to totalne nowe wcielenie współczesnego Garbusa. Auto zewnętrznie wyróżnia się znacznie podwyższonym zawieszeniem i czarnymi masywnymi osłonami nadkoli i progów. Zderzak przedni zrobił się bardziej agresywny, podobnie zresztą jak ten z tyłu. Jest jeszcze piaskowy kolor nadwozia, a wszystko po to, by dodać przełajowego charakteru samochodu. W kabinie także zagościła kilka nowych akcentów - w miejscy schowka pojawiły się uchwyty, czy duży ekran zestawu multimedialnego.

Przeczytaj: Volkswagen Beetle 1.4 TSI R-Line - TEST współczesnego Garbusa

Do napędu użyto adekwatnego do wzmocnionej sylwetki silnika. Pod maskę wstawiono 4-cy­lin­drowy, turbodoładowany motor benzynowy. Jego pojemność to 2.0-litra, a produkowana moc wynosi 210 KM. Sil­nik współ­pra­cu­je z 6-bie­go­wą skrzy­nią DSG. Niestety jego moc przenoszona jest tylko na koła przednie, co całkowicie nie pasuje do zewnętrznego terenowego charakteru. W pracy napędowej pomaga elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego XDS.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Beetle w wersji Dune może trafić w 2015 roku do seryjnej produkcji. Wówczas Volkswagen mógłby ze spokojem użyć napędu wszystkich kół 4Motion, który jest montowany w Golfie. Na razie to jednak tylko spekulacje, a samo auto swój debiut zaliczy na Salonie Samochodowym w Detroit (NAIS 2014).

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: