SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Volkswagen I.D. Electric Concept – pierwszy z rodziny

Volkswagen I.D. Electric Concept – pierwszy z rodziny

29.09.2016, godz. 10:25
Volskwagen I.D. Concept
Volskwagen I.D. Concept foto: Volkswagen

Niemiecka marka chwaliła się, że Volkswagen I.D. będzie tak rewolucyjny jak oryginalny garbus. Po premierze w Paryżu sprawdzamy i prześwietlamy nowy koncept z grupy VAG.

Volkswagen chce być numerem jeden pod względem produkcji pojazdów elektrycznych do 2020 roku. Model I.D. to pierwsze auto z planowanej gamy modelowej. Powstał na platformie Modular Electric Drive, która to posłuży do budowy kolejnych samochodów.

Volkswagen I.D. napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 168 koni mechanicznych. Baterie umieszczono w podłodze, dzięki czemu środek ciężkości znajduje się niebywale nisko. Auto jest całkiem żwawe – osiąga 100 kilometrów na godzinę w 8 sekund – ale o wiele ważniejszy jest zasięg. Przewiduje się, że wynosi on od 400 do 600 kilometrów w  zależności od warunków oraz kierowcy.

Zobacz też: Volkswagen up! 1.0 TSI: pierwszy TEST mieszczucha z turbiną

Samochód jest nieco mniejszy od Golfa, lecz ma większy rozstaw osi – aż o 127 milimetrów. I.D. nie zastąpi kultowego modelu lecz będzie oferowany razem z nim, na bardzo podobnym pułapie cenowym.

Wnętrze jest wyjątkowo minimalistyczne. Jedynym fizycznym przyciskiem – bowiem taki jest wymagany przez prawo – jest guzik od świateł awaryjnych.

Oczywiście Volkswagen I.D. to zapowiedź bardzo rozwiniętych funkcji autonomicznych. W tym koncepcie kierownica chowa się w bardzo efektowny sposób, wystarczy tylko przytrzymać logo Volkswagena. Ta technologia pojawi się w pojazdach dopiero w 2025 roku.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: