SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto nowości superauto nowości Volvo S90 bez turbodziury! Technologia PowerPulse w silniku D5 nowej limuzyny

Volvo S90 bez turbodziury! Technologia PowerPulse w silniku D5 nowej limuzyny

05.12.2015, godz. 09:24
Volvo S90
Volvo S90 foto: Volvo

Volvo Car Group prezentuje unikalne rozwiązanie o nazwie Power Pulse. Debiutująca w wysokoprężnym silniku D5 technologia sprężonego powietrza trafiającego do turbosprężarki, znacząco poprawia przyspieszenie i elastyczność samochodu, eliminując problem turbodziury.

W najnowszej limuzynie Volvo S90 po raz pierwszy zastosowanie znalazła technologia PowerPulse. Pojawia się ona w topowym wariancie samochodu D5 AWD, i oznacza koniec tzw. efektu turbodziury, czyli zlikwidowanie momentu, jaki upływa od wciśnięcia gazu do wkręcenia się turbosprężarki na pełne obroty. Mechanizm ten zapewnia komfortowo i niemal jednostajne przyspieszenie.

Zobacz też: Debiut Volvo S90: taka jest nowa flagowa limuzyna

PowerPulse opiera się na systemie zasysania powietrza z układu dolotowego, które następnie jest sprężone oraz umieszczone w dwulitrowym zbiorniku pod ciśnieniem. Następnie powietrze trafia przez kolektor wydechowy do turbiny. Dzięki temu kierowca gwałtownie przyspieszając ma dostępną pełną moc silnika w znacznie szerszym zakresie obrotów. Chwile później elektryczny kompresor uzupełnia zbiornik sprężonego powietrza do pełna, by kierowca znów mógł z niego skorzystać przy kolejnym przyspieszeniu.

Volvo zapewnia, że dzięki technologii PowerPulse auto z silnikiem o pojemności dwóch litrów oferuje dynamikę o poziomie przewyższającym nawet trzylitrowe diesle konkurencji.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: